Nízká podpora demokracie ve východní Evropě souvisí s korupcí, tvrdí nová studie

Německá studie vidí příčiny poklesu podpory demokracie ve východní Evropě ve zvýšení úrovně korupce po roce 2006.

Podle výzkumu, který provedl německý soukromý think tank Das Institut der deutschen Wirtschaft (Německý hospodářský ústav), upadá ve východní Evropě v posledních letech podpora pro demokracii, napsal politický web POLITICO. Důvod je podle studie poměrně jednoznačný – je to korupce.

Podle nové studie se podpora demokracie v regionu snižovala od roku 2006 a tento trend souvisí s tím, že během stejné doby se korupce ve východní Evropě zdvojnásobila. „Rostoucí zkušenost s korupcí v těchto zemích podkopává demokracii,“ tvrdí studie, demokratické postoje se mohou plně projevit jenom v prostředí, ve kterém není korupce.

Ovšem data ne vždycky tento názor podporují, například Lotyšsko má velmi nízkou korupci i nízkou podporu demokracie. V případě jiných zemí data odpovídají hypotéze. Například Bulhaři mají vysokou úroveň korupce a nízkou úroveň podpory demokracie.

Od roku 2006 se zkušenost s úplatky v případě jednání s veřejnými úřady ve východní Evropě zvýšila. V roce 2006 to bylo 5,7 % a v roce 2016 už 9,4 %, ukazuje německý výzkum.

Podle studie si 57 % Východoevropanů v roce 2006 myslelo, že demokracie je preferovaná forma politického sytému, v západní Evropě to bylo 74 % dotázaných. V roce 2016 poklesla podpora demokracie ve východní Evropě na 49 % a v západní Evropě stoupla na 79 %. Korelace mezi vysokou podporou demokracie a nízkou úrovní korupce platí v případě 34 zemí.

Ukazuje se tak, že demokracie nevzkvétá sama o sobě a že by země východní Evropy měly zlepšit kvalitu svých demokratických institucí. Důležitým krokem k posílení demokracie v regionu je boj s korupcí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.