Francie a Německo mají plán na společný rozpočet eurozóny

Obě země budou prezentovat společný návrh pro rozpočet eurozóny. Všichni to ale nevítají.

Francie a Německo budou prezentovat společný návrh na rozpočet eurozóny, informovaly noviny Financial Times. Podrobnější návrh navazuje na společnou pozici, kterou podepsal prezident Emmanuel Macron s kancléřkou Angelou Merkelovou letos v létě. Macron se od svého nástupu do funkce snaží posílit odolnost eurozóny a společný rozpočet má být jedním z takových nástrojů.

Jestřábí země jako je Nizozemsko a Finsko ale takový návrh odmítají a vyslovují se pro větší odpovědnost jednotlivých národních vlád.

Zdroje rozpočtu by podle informací FT měly být využity pro investice tak, aby se posílila konvergence a konkurenceschopnost eurozóny. Toto je formulace Berlína, naopak Paříž, píší FT, se přála, aby byly zdroje rozpočtu využity ke stabilizaci, tedy po určitém šoku, který ekonomika prožije.

Budou to také ministři financí eurozóny, kteří budou schvalovat plány na výzkum, vývoj a investice, spíše než Evropská komise.

Diplomaté ovšem upozorňují na to, že vytvoření „nástroje“ pro eurozónu může při schvalování všemi zeměmi, nejen eurozónou, trvat i několik let. Jen rozpočtový rámec na další období je předmětem velkých sporů, mimo jiné daných i odchodem Británie.

Rozpočet by byl financován příspěvky jednotlivých zemí do společného „fondu“ a pravděpodobně i nějakou specifickou daní, která ještě neexistuje, například daní z finančních transakcí.

V pondělí se o návrhu bude jednat v Bruselu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.