Íránské sankce: majitelé tankerů se radují

Díky poklesu exportů z Íránu a americko-čínské obchodní válce si majitelé tankerů užívají nejvyšší sazby za dva roky.

Americké sankce na Írán a zároveň obchodní válka s Čínou představují požehnání pro majitele tankerů, píše Wall Street Journal (vydání 12/11/2018). Momentálně si užívají nejvyšších sazeb za dva roky, protože lodě mění své destinace a nakládají surovou ropu z jiných zemí.

Exporty surové ropy z Íránu klesly o 50 % (od května tohoto roku). Čína ovšem přestala dovážet americkou ropu, takže Peking nyní bere ropu až ze západní Afriky. Před obchodní válkou dovážela až čtvrtinu amerického exportu ropy. Americké barely se nyní zase odebírají v Jižní Koreji.

Tyto přesuny tras velice ovlivnily velké tankery, které přesunují ropu po oceánech. Navíc se blíží zima, a tak poptávka po ropných derivátech roste, takže sazby za tanker jsou čtyřikrát větší. Tankery mají obecně radost z větší nejistoty a nyní se to navíc sešlo s vrcholem sezóny.

USA udělily dočasnou výjimku osmi zemím, které nadále smí nakupovat íránskou ropu, například Čína, Indie či Japonsko. Bílý dům si přeje, aby tyto exporty ustaly postupně zcela, ale brokeři tvrdí, že to se nestane, protože jinak by cena šla na 100 dolarů za barel. Írán naopak může prozatím využívat své tankerové flotily, protože ostatní firmy se bojí používat tankery v obchodu s Íránem.

Je ovšem sporné, jak dlouho budou trvat dobré časy, protože všechny strany si postupně zvyknou na nové trasy tankerů.

Ilustrační obrázek: Autor – kees torn – BUKHA , SMIT PANTHER , SD SEAL & SMIT SEINE, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63887314

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.