Protesty ve Francii kvůli vysokým cenám benzínu

Francouzská vláda ale navzdory masivním protestům od zvýšení daní na benzín a diesel nechce ustoupit.

Ve Francii vyšlo do ulic asi 283 000 lidí proti vysokým cenám benzínu. Zablokovali ulice. Jedna žena zemřela, informuje ARD Tagesschau.

Rozzuření demonstranti na sobě měli svítivé vesty a volají po demisi Emmanuela Macrona. Zablokovali dokonce pařížský obchvat a později si to namířili k Elysejskému paláci k sídlu Macrona.

Lidé už toho mají dost, vykládá jedna žena, Stéphanie. Vědro přeteklo, pořád jen samé daně, daně. Máme toho plné zuby. Další demonstrant toho moc od demonstrace neočekává, ale doufá, že ti nahoře snad pochopí, že lid už toho má po krk.

Bezpečnostní složky zabránily protestujícím v přímém pochodu až k Elysejskému paláci. Tisíce lidí ale blokovali dopravu na jednom z hlavních uzlů Paříže. Jiní se snažili prorazit policejní zábrany. Policisté měli problém, protože demonstrace nebyla ani pořádně nahlášena, nikdo není zodpovědný za organizaci. Protest se totiž rozšířil decentralizovaně přes sociální sítě. Policie se obává demonstrantů, kteří „nemají zkušenosti“.

Obavy policie se vyplnily, protože došlo ke smrtelné nehodě na blokádě poblíž Grenoblu. Dle webu France24 bylo v celé zemi zraněno na 400 lidí. U tunelu Mont Blanc policie proti demonstrujícím použila slzný plyn.

Opozice zleva i zprava vyčítá vládě, že jedna mrtvá a zranění jsou její vina. Ale i konzervativci útočí na vládu, protože zvýšení daní podle nich není udržitelné. Za plnou nádrž nyní zaplatí občané o 15 euro víc.

Francouzská vláda ale navzdory masivním protestům od zvýšení daní nechce ustoupit. Navýšení daní má přinést zdroje k financování opatření proti znečišťování. Jenže ani protestující se nemíní vzdát. Především mimo Paříž se připravují na noční blokádu. V hlavním městě panovalo o víkendu napětí, protestující se snažili prorazit si cestu k Elysejskému paláci, policie již použila slzný plyn.

Ilustrační obrázek: Autor – Jules Xénard – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68839791

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.