Bývalý německý kancléř Schröder: americký velvyslanec je jako okupační důstojník

Bývalý kancléř se tvrdě opřel do amerického velvyslance v Německu. Zároveň navrhuje orientaci na země s podobnými zájmy jako Německo…

Americká obchodní politika dokáže bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera rozčílit. Podle jeho názoru je americký velvyslanec v Berlíně jako okupační důstojník. Proto Schröder požaduje přiblížení Německa k Číně.  Napsal o tom deník Die Welt.

Schröder přímo řekl, že „si přeci nemůžeme nechat líbit, když se s námi zachází jako s obsazenou zemí“. 74letý bývalý kancléř také uvedl, že „když se podívá na to, jak se chová americký velvyslanec v Německu, tak má spíše dojem, že se jedná o okupačního důstojníka než o velvyslance USA v suverénní zemi“. Proto se Německo musí orientovat na země, které mají podobné zájmy. On za takovou považuje zejména Čínu.

Domnívá se, že ti, kteří jsou poškozeni konflikty, které mají původ v USA, musejí držet spolu. Německo se nemůže stát součástí amerického obchodního konfliktu s Čínou, Německo musí vnímat své exportní zájmy na čínském trhu.

Spor USA s Čínou již nyní zatěžuje německé firmy. Schröder dále varoval německou vládu, aby se neuzavírala před čínskými investicemi. Podle něj existuje jen jedna hranice a to je otázka vojenského vybavení. Kromě této oblasti nevidí potřebu zavádět nějaký práh pro prozkoumávání zahraničních investic.

Schröder se také domnívá, že existují mnohem pochybnější investiční zájmy než ty, které pocházejí z Číny. Čínští investoři přinášejí alespoň trh, kdežto ti finanční investoři s prázdnou schránkou, tam není nic.

Německá vláda vede zoufalý boj proti protekcionismu z USA, proto by se měla vyvarovat všeho, co by ji mohlo posadit do špatného světla. To nemůže, varoval bývalý kancléř.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45734223

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.