Saúdové ukázali, jak jsou zranitelní

Snížení těžby ropy, které Saúdská Arábie oznámila na prosinec, ukazuje na nervozitu a obavy v královské rodině.

Globální dodávky ropy se mohou zmenšit a ceny narůst v souvislosti s oznámením saúdského ministra energetiky 11. listopadu o tom, že království sníží svoji těžbu ropy o 500 tisíc barelů za den v prosinci, píše Ian Bremmer na stránkách časopisu Times (týden 26/11/2018-3/12/2018). Ve stejný moment se očekává, že OPEC provede koordinované kroky k tomu, aby ceny rostly. Když se k tomu přidá i problém sankcí proti Íránu, problémy Venezuely, Libye a Nigérie, znamená to, že ceny ropy porostou. Nebo také ne, dodává Bremmer.

Než se začneme na nárůst cen připravovat, píše Bremmer, je dobré si pamatovat, proč v poslední době cena ropy „klouzala“. Podle odhadů na rok 2019 se očekává, že spadne poptávka po ropě v souvislosti s eskalací obchodní války mezi USA a Čínou, která s sebou nese obavy z hospodářského poklesu v oblasti Asie a Tichomoří. Trumpova administrativa dala najevo, že vysoké ceny ropy nejsou vítány s ohledem na americké spotřebitele. Odsud také plynou výjimky pro země, které odebírají ropu od Íránu.

Saúdské omezení těžby ale nesouvisí tak moc s budoucností globálního trhu s ropou, ale spíš se současnou nervozitou saúdské vládnoucí rodiny. Na prvním místě se jedná o vyjádření obav z toho, že vražda novináře Chasákdžího bude i nadále kazit zájem investorů o Saúdskou Arábii. S tím, jak se objevuje více a více informací o tom, že korunní princ Mohamed bin Salmán o vraždě věděl, dostává se jeho reformní program Vize 2030 do problémů. Saúdové mohou ovlivnit globální ceny ropy, o dost těžší je pro ně napravit zkažený image korunního prince.

Bremmer je ovšem přesvědčen o tom, že korunní princ pro svůj image něco udělat může – například to, že dá najevo, jak velký zájem má na modernizaci země a reformách. Může se také zasadit o příměří v Jemenu a ukončit místní humanitární krizi. Dále může také zmírnit blokádu Kataru za jeho kontakty s Íránem. Může rovněž zlepšit vztahy s Tureckem a prezidentem Erdoganem, který na prince od vraždy v Istanbulu značně tlačí. A může také skončit se svou agresivní kritikou Íránu.

Vražda Chasákdžího změnila dosavadní spoléhání Saúdů na spojenectví s Trumpem jako základně pro jejich agresivní zahraniční politiku, která byla spojena s Mohamadovou kandidaturou na post krále. To, že Rijád oznámil omezení těžby ropy, ukazuje na zranitelnost Saúdské Arábie v regionu, který je typický rivalitou mezi Saúdskou Arábii, Tureckem a Íránem. Podle Bremmerova hodnocení je to dobře. Cokoliv, co bude znamenat méně agresivního budoucího saúdského krále, by se mělo považovat za dobrou zprávu.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.