Brusel chce Itálii potrestat za rozpočet. Má čelit sankční proceduře

Itálie bude kvůli rozpočtu čelit sankční proceduře Evropské komise, která může vyústit v udělení pokut.

Evropská komise trvá na „obzvláště silném nesouladu s fiskálními pravidly“, píší noviny Financial Times.

Evropská komise se rozhodla dále eskalovat spor s Itálií, hodlá ji podrobit sankční proceduře, která může vyústit až v udělení pokut.

EK tvrdí, že italský plán stimulace ekonomiky vyššími výdaji se nezdaří a hlavně že porušuje fiskální pravidla EU. Plány nové vlády na rok 2019 jsou navíc v závažném rozporu s předchozími závazky a opravňují tedy možnost začít sankční proceduru.

Italský ministr financí Giovanni Tria předložil mírně upravenou verzi rozpočtu, která ale nijak neřešila hlavní výtky Evropské komise. Je tedy patrné, že Evropská komose navazuje na bezprecedentní krok vůči Itálii, kdy jí vrátila rozpočet k přepracování.

Vicepremiér za Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio tvrdí, že rozpočet je cestou k oživení italské ekonomiky a překonání politiky škrtů. Vláda se také domnívá, že restriktivní pravidla pro rozpočet omezují suverénní právo země.

Italský premiér Giuseppe Conte se má sejít s komisařem Jean-Claude Junckerem, ale stále tvrdí, že rozpočet je pro Itálii správnou cestou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.