Brusel nechce ztratit Itálii

Bloomberg píše o tom, že Brexit budí v Bruselu menší obavy než situace v Itálii.

Argumentů k Brexitu bylo hodně, jeden z nich byl uniknout evropskému chaosu, zahrnujícího řeckou dluhovou krizi, pomalou ekonomiku a také uvolnění hranic, píše Bloomberg.

Británie měla ostatním ukázat, jak se to dělá. Jenže nyní místo toho zažívá politikou krizi, snad největší ve své postimperiální době. Ekonomika roste ještě pomaleji než eurozóna. Mayová se zoufale snaží prosadit dohodu a taky vyřešit, jak do země dostane jídlo a léky, když Británie vypadne z EU bez dohody. Chaos bez hranic.

Británie ukázala jak je izolovaná: ostrovní národ, který evropskou integraci nikdy nepřijal za svou. Jenže EU má ještě větší starosti než je Brexit. Nacionalisté a jejich síla, především v Polsku, které dostává víc peněz než kdokoliv jiný.

Mnohem zásadnější než chaos v Británii je Itálie. Je to zakládající člen integračního procesu a má euro. Dlouho bylo vyloženě eurofilní zemí, ale její nacionalistická vláda odmítá rozpočtová omezení. Conte jako premiér ustoupit nechce, stojí za cílem, který podle Bruselu porušuje deficitní cíle. Itálie je třetí největší ekonomikou v eurozóně, její dluh je největší.

Nizozemský ministr financí chce, aby Komise udělala vše, co je v zájmu rozdílných evropských zemí.

Pokud projde dohoda o Brexitu, pak Británie bude vlastně takovým vazalem Evropy. Ti, co měli tvrdý postoj k EU, to mají těžké, jak udržet svůj o sen o zemi, která bude nezávislou silou v globální ekonomice. Británie prý od počátku měla řadu zcela chybných představ. A zastánci Brexitu si moc příznivců nezískali.

Je prý poznat, že Británie vyjednává s EU, tedy se silou, která je pětkrát větší. A to má pořád význam.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.