Francie uzákonila nové zákony proti „fake news“

Nový zákon, který má bojovat proti „fake news“, podpořil také francouzský prezident. Opozice varovala před „myšlenkovou policii“ a cenzurou.

Francouzské Národní shromáždění schválilo dva zákony proti šíření falešných zpráv. Kritici varují před omezením svobody názorů a cenzurou.

Navzdory silné kritice opozice prošel zákonný balíček týkající se „fake news“, konkrétně falešných informací cíleně šířených v době voleb. Prezident Emmanuel Macron oba zákony proti fake news podpořil.

Zákony například umožní,  že se kandidát v zrychleném soudním řízení bude moci bránit proti šíření falešných informací přes internet a soudce může nařídit uzavření přístupu k danému obsahu. Podmínkou je, že falešná zpráva je šířena masivně a může ovlivnit volby.

Opozice i novináři proti zákonu masivně vystupovali, opozice varovala před „myšlenkovou policií“ a před cenzurou, proti hlasovali zástupci levice i pravice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.