Trump bude vůči Asii ještě agresivnější

Soudě podle posledního vývoje, „asijská hra“ Spojených států nebude vůbec nic pěkného.

Americký viceprezident Mike Pence představil americký plán pro „asijskou hru“. Není to nic hezkého ani pro politiky, ani pro trhy či investory, varuje pro Asia Times William Pesek.

Posledních 22 měsíců se Asie děsila každého Trumpova tweetu. Nakonec to je ovšem „hologram“ amerického prezidenta, co představuje pro nejdynamičtější region světa to největší nebezpečí.

Ten hologram je samozřejmě Pence, současný viceprezident USA.

Když Donald Trump hovoří o Číně, Japonsku a jihovýchodní Asii, je to takový salát vzteku, fantazie a paranoii, že si s ním ani překladatelé nevědí rady. Pence ho ovšem zkopíroval velmi dobře, píše ironicky Pesek, jak na summitu ASEAN, tak na APEC. Co z toho pro asijské investory vyplývá? Tři věci,

První. Cla ve výši 505 mld. dolarů budou. Trump chce dnešní objem opravdu zdvojnásobit. Penceova slova ve smyslu „neustoupíme“ a „nezměníme svůj přístup, pokud Čína nezmění svůj“ znamenají, že USA si myslí, že jejich přístup funguje a přitvrdí ještě víc.

Trump se hodně spletl, píše Pesek, když si myslel, že Si Ťin-pching, který je sám nacionalista, bude ustupovat. Jeho legitimita v kruzích komunistické strany se váže k tomu, že Čína je vnímána jako silná. Pro čínského prezidenta není možné se sklonit před tweetujícím nenávistníkem.

Druhá. Čína bezesporu provede odvetu. Nijak zvlášť se na to netěší, viz nedávná poznámka čínského prezidenta, že válka neprodukuje žádné vítěze. Ale Čína má své zbraně. Jsou tu pořád americké dluhopisy ve výši 1,2 bilionu dolarů. Taky by bylo možné uvalit speciální daně na americké zboží vyráběné v Číně – Apple by byl zruinován do konce roku. Čína může zastavit příliv čínských turistů do USA, o studentech nemluvě. Může omezit víza pro americké manažery a korporátní licence.

Logistické překážky, daňové audity a inspekce leteckých společností, hotelů, firem a všech dalších, kdo poskytují základní služby, jsou další možností, rozvádí Pesek. Zrušené ochranné známky, nové daně, kapitálové kontroly.

Třetí. Vybrat si stranu. Singapurský premiér se na summitu ASEAN zeptal na to, na co myslí každý asijský lídr. Co budou dělat, když budou donuceni vybrat si mezi Trumpovými USA a Siovou Čínou? Pesek si navíc myslí, že tak to i bude, že otázka nezní „jestli“, ale kdy. A rok 2019 bude tím rokem, kdy bude potřeba se rozhodnout.

Japonský premiér Šinzó Abe dlouhodobě inklinuje k Trumpovi, Rodrigo Duterte z Filipín si vybere Čínu. Ale jinde budou jistě zvažovat, jak koexistovat s oběma, což přivodí obrovské ekonomické problémy.

Stačí se podívat na Jižní Koreu a vztek čínského prezidenta kvůli umístění amerického obranného systému. Nebo na Malajsii, která se chce dostat z čínského stínu, ale nenávidí Trumpa. Co pak s tím?

Asijští politici mohou nakonec naštvat oba dva. Výsledné napětí, které dle Pence ještě poroste, může nepředvídatelně ovlivnit trhy, oslabit akcie, dluhopisy a měny.

Jednou z možností je, počkat, až Trump odejde, vsadit na to, že Američané si snad zvolí někoho trochu racionálnějšího.

Trumpův hologram Pence jasně ukazuje, že Asie z amerického arzenálu zatím neviděla skoro nic.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.