Ekonomika eurozóny bude dále zpomalovat

Slabý růst zpochybňuje ukončení kvantitativního uvolňování. Nová data například z Německa a Francie nevypadají dobře.

Rozšiřují se obavy ze zpomalení ekonomiky eurozóny a není tedy jasné, zda ECB bude moci ukončit politiku kvantitativního uvolňování. V prosinci se všeobecně očekávalo ukončení programu, který celkově obnášel 2,6 bilionu euro, informují Financial Times (vydání 24/11/2018). Jenže růst v eurozóně je v roce 2018 velmi slabý, i když se zdá, že představitelé ECB to berou jen jako malý výkyv. Nová data z Německa i Francie vůbec nevypadají optimisticky a Itálie, zdá se, brzy zase padne do recese, tvrdí FT.

Horší data ovlivnila euro, které se vůči dolaru propadlo. Představitelé evropského byznysu se setkali s představiteli ECB a hovořili o obavách z ekonomického vývoje. Pokud ECB skutečně ukončí kvantitativní uvolňování, pak by mohla vydat signál, že chce nechat úrokové sazby rekordně nízko velmi dlouhou dobu.

Zdá se, že napětí v globálním obchodě poškozuje především Německo. Německá ekonomika se propadla o 0,2 % ve třetím kvartále, především kvůli problémům v automobilovém průmyslu, zpomalení exportního sektoru zřejmě nebude vykompenzováno nárůstem soukromé spotřeby.

Rovněž Francie si nevede nejlépe, prudký pokles dynamiky vytváření nových pracovních míst může být další špatnou zprávou pro reformní agendu prezidenta Emmanuela Macrona.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.