Mexický prezident svou politikou otřásá trhy

Obradorovy poslední kroky dávají najevo, že „finanční trhy“ už nebudou pánem.

Článek v novinách Financial Times se sugestivně ptá, zda rozhodnutí mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora využívat referend je jen nástrojem ke konsolidaci jeho moci. (Poznámka redakce: kritický tón celého článku odpovídá postojům média, ve kterém byl původně publikován.)

Obrador je fanouškem participativní demokracie a jako levicový nacionalista chtěl ukázat, že pánem nebudou finanční trhy, myslí si FT. První ukázkou bylo „referendum“, které vedlo ke zrušení projektu nového letiště v Mexico City (psaly jsme o tom zde). Obrador se netajil, že je proti projektu, podobně jako ekologové, přesto po oznámení výsledků investoři zůstali perplex.

Jasně řekl, že všichni musejí pochopit, že v Mexiku nastala změna a že on sám nebude pouhou dekorací.

Má vskutku silnou pozici, připomínají FT, volby vyhrál výrazně, vlastně nejvýrazněji za celou generaci. Jeho strana má pod kontrolou obě komory Kongresu a má navíc i možnost ovlivnit složení centrální banky i Nejvyššího soudu.

Obrador si je bezesporu vědom toho, že akcie, výnosy z dluhopisů i samotné mexické peso utržily po referendu o letišti rány, ale říká, že referenda budou pokračovat. Když oznamoval, že projekt letiště se zruší, položil řečnické otázky: kdo tady vládne? Nejsou to snad občané, nemá to být demokracie?

Nastupující prezident Mexika si nejspíš myslí, píší Financial Times, že i trhy, které byly vnímány jako korektiv jeho vládnutí, se mu nakonec podřídí. Mexické elity byly zpočátku uklidněny tím, že Obrador do funkce ministra financí jmenoval technokraticky založeného Urzua, ohlasu došly i jeho návrhy na řešení boje proti korupci a obrovské kriminalitě.

Přesto novou administrativu nečekají lehké časy. Dohoda s Mexikem a Kanadou (nová NAFTA) může čelit problémům v americkém Kongresu, je obtížné říci, zda vláda, pokud se sníží daně, bude mít dost zdrojů na své výdaje. Děs investorů vyvolávají i jiné plány členů Obradorovy strany, například že těžba bude muset být povolena původními obyvateli, kteří půdu vlastní, což by mohlo zpomalit rozvoj nových projektů, varují britské noviny.

Než se investoři vzpamatovali ze zrušení (již započaté) výstavby letiště, Obrador už plánuje další dvě referenda. Jedná se o projekt rafinérie a plánů na rozvoj jihu země a sociálních programů. Další referendum se bude konat příští rok, kdy občané dostanou otázku, zda souhlasí s tím, aby policie (nezkorumpovanější složka ozbrojených sil, pozn. red.) byla včleněna do národní gardy a dostala se pod kontrolou armády.

Obrador tvrdí, že v Mexiku je 44 % chudých a že trhy si musejí zvyknout na novou realitu, v níž jsou občané dotazováni na klíčové problémy a chudí jsou na prvním místě, kdežto zkorumpovaný kapitalismus je ze hry. FT uvádí členku mexického think-tanku, která si myslí, že vláda finančním trhům rozumí, ale v rámci své „nové politiky“ na ně nehodlá brát ohled.

Obrador chce dát trhům lekci, ale on sám to bude mít těžké, píší FT, až se bude projednávat rozpočet. Obrador chce posílit sociální programy, učňovská místa a také zvýšit penze nejstarším lidem. Ratingová agentura Fitch už ale Mexiku snížila hodnocení a zaznělo varování, že referenda ohrožují investory ve středně i dlouhodobém horizontu.

Nový mexický prezident sice asi nechce potěšit trhy, ale také není sebevrah, tvrdí FT. Body získal za nominaci nezávislého ekonoma do centrální mexické banky. Když se potvrdí nezávislost banky, bude to další dobrá zpráva, tvrdí dále článek. Hodně záleží na rozpočtu, zda podpoří nebo otřese jeho důvěryhodností.

Financial Times také citují experty spojené s finančními trhy, kteří se domnívají, že Obrador bude muset svůj „kurz“ modifikovat a nebude první levicový politik, který tak učiní, ne snad, že by chtěl, ale bude donucen. Britské noviny také citují ty, kteří se domnívají, že „velmi rychle dostane ránu“, a bude „disciplinovaný“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Eneas De Troya from Mexico City, México – El Voto de AMLO, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24676597

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.