Návrat rebela. Varufakis chystá překvapivou kandidaturu

Bývalý řecký ministr financí bude kandidovat do Evropského parlamentu. Za jakou zemi?

Německý Süddeutsche Zeitung píše o návratu Janise Varufakise do politiky, chystá se kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, a sice v Německu.

Varufakis byl významnou tváří řecké vlády, která nastoupila v roce 2015, ale nezdržel se v ní moc dlouho. Ostře komentoval chování Trojky a servítky si nebral před německým ministrem financí Wolfgangem Schäublem. Nyní se vrací do politiky. Bude hlavním kandidátem hnutí „Democracy in Europe, Movement 2025“ (DiEM25), které v roce 2016 spoluzakládal. A bude kandidovat za Německo.

Heslo kandidátů je „prolomit národní hranice“. Zavedení tzv. nadnárodní kandidátky pro všechny strany bylo v Evropském parlamentu odmítnuto, proti se vyslovila také kancléřka Angela Merkelová, připomíná Süddeutsche Zeitung. Právně je ovšem možné, aby Varufakis kandidoval v Německu.

Varufakis si pěstuje image rebela, ale jeho odbornost se zpochybňuje jen stěží. Je profesorem ekonomie a ekonomických teorií, napsal řadu odborných prací, vyučuje v Řecku, Británii a USA.

Nastínil svou představu Evropy – restrukturalizaci eurozóny, na Itálii to bude podle něj dobře vidět, protože na zacpávání děr je moc velká. Prý je také potřeba opustit národní přístupy řešení problémů.

K dalším požadavkům patří ústavodárné shromáždění, které by vytvořilo evropskou republiku. Není prý možné, aby evropský parlament neměl zákonodárné právo a je potřeba si tuto skutečnost přiznat tak, aby se v celé šíři projevil „rozsah evropské frašky“.

Chce, aby hnutí DiEM25 bylo alternativou k establishmentu, ale také k pravicovým populistům. To jsou prý dvě strany jedné mince. Sice proti sobě bojují, říká Varufakis, ale vzájemně se potřebují. Junckerové a Macronové a Merkelové voličům říkají: my víme, že jste na nás naštvaní, ale když odejdeme, tak přijdou takoví jako Salvini. A naopak, Salvini také potřebuje establishment, protože politika úspor a socialismus pro bankéře je to, co vytváří nespokojenost, že které Salvini žije.

Pro zatím malou a neznámou stranu „Demokracie v pohybu“ by Varufakis, jako známé jméno, měl být výhrou. Právě za tuto malou německou stranu totiž bude Varufakis kandidovat, neboť je spojena s DiEM25.

Ilustrační obrázek: Autor – El Desperttador (youtube) – Desperttando con Varoufakis. Tenemos un Plan B (at 3min 12s), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47302166

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.