Ukrajina požaduje reformu Rady bezpečnosti OSN

Kyjev je toho mínění, že současný formát Rady bezpečnosti nevyhovuje podmínkám 21. století.

Poradce stálého představitele Ukrajiny při OSN Eduard Fesko řekl na zasedání Generálního shromáždění OSN, že současný formát Rady bezpečnosti OSN není schopen garantovat mír a bezpečnost a musí se skutečně reformovat. „Je zřejmé, že Rada bezpečnosti ve své nynější podobě nevyhovuje efektivnímu řešení problémů 21. století.“

Zkušenosti Ukrajiny jako nestálého člena Rady bezpečnosti OSN v letech 2016-17 podle Feska ukázaly, že reforma tohoto formátu je nutností. Ukrajina je otevřena všem pokrokovým variantám reformy Rady bezpečnosti.

Fesko dále naznačil priority Ukrajiny. První z nich je rozšíření reprezentace skupiny Východní Evropy o nejméně jedno doplňující místo (nestálí členové Rady bezpečnosti jsou vybíráni z regionálních skupin, pozn. red.). Na druhém místě chce Ukrajina znovu zhodnotit význam „veta“ v Radě bezpečnosti. Právo veta přiznané zemi, která je zároveň účastníkem válečného konfliktu, škodí míru a bezpečnosti.

Za reformu Rady bezpečnosti plédoval na konci září v New Yorku i německý ministr zahraničí Heiko Maas. Podle něj se Rada bezpečnosti nezměnila od roku 1945, přestože svět a samotná organizace OSN se od té doby značně proměnily.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.