Macronovi se podařilo sjednotit – všechny proti sobě

Ve Francii pokračují protesty proti Macronově politice jen pro bohaté a odtrženosti od obyčejných lidí.

Financial Times píší o protestujících ve Francii. Podle nich prezident nechápe obyčejné lidi.

Protestující jsou z různých stran a z celé Francie. Ale shodují se, že prezident vůbec nechápe obyčejné lidi a že v posledním roce a půl, kdy je ve funkci, se jim žije hůře.

8 000 lidí se vypravilo do centra Paříže ve žlutých vestách. Nejde o žádné oficiální hnutí, mobilizují se přes sociální sítě. Při dalším z řady protestů si podle údajů ministerstva vnitra navléklo žluté vesty přes 100 000 lidí po celé Francii.

Bylo to méně než předchozí víkend, kdy se protestů zúčastnilo přes 280 000 lidí, ale odpor zůstává. Minulou sobotu bylo do vazby předáno 130 lidí. Oficiální protest se měl odehrát před pařížskou Eiffelovkou, ale rychle se za skandování „Macron, rezignace!“ rozšířil a zvrtnul v chaos.

Policie nasadila vodní děla i slzný plyn, aby odradila protestující od pochodu k prezidentskému paláci.

Emmanuel Macron protesty odsoudil jako násilné a uvedl, že ti, kteří útočí na policisty, by se měli stydět. Ministr financí si přisadil informacemi o veřejných nákladech protestu žlutých vest.

Co začalo jako pouhá petice proti zvyšování cen paliv, změnilo se v širokou ukázku nespokojenosti. Věk, politická příslušnost či zaměstnanecký status nehrají roli, jde o navyšování nerovnosti ve společnosti, kde je nezaměstnanost stále kolem 9 %.

Jeden z protestujících, kterého citují Financial Times, říká, že se vše zdražuje, že „prezident bere od těch malých a od seniorů a přerozděluje to bohatým“.

Navzdory prezidentovu tvrzení byla většina protestů poklidných. Další protestující mávajíc francouzskou vlajkou uvedla, že takhle už nejde dál žít, peníze jsou špatně distribuovány, nadnárodní firmy se nezdaňují, ani ti bohatí s jachtami. Macron je odtržen od lidí, žije ve své bublině bohatých.

V regionech je to zlé, dodává jiný protestující. Zavírají se nemocnice, nefungují veřejné služby, ani doprava, ale vláda sníží povolenou rychlost na silnících druhé třídy. Nevíme, kam jdou naše daně, chybí transparentnost. Důchodkyně z Paříže se přidává s tím, že peníze se berou od průměrných pracovníků, ale na bohaté nikdo ani nesáhne. Dnes revoltuje třída pracujících, říká.

Macron ovšem rozdělení na centrum a periferii zlehčuje. Místo toho představuje plán na odchod od jádra a přechod k obnovitelným zdrojům. Lidé mají strach, že je to znovu finančně zatíží, mají dalších daní plné zuby. Opozice obvinila vládu, že se snaží zdiskreditovat demonstranty tím, že je spojuje s extrémní pravicí. Ministr vnitra hned také začal rozlišovat mezi „hodňoučkými“ demonstranty a pak těmi, kteří slyší na volání Marine Le Penové. Le Penová se ohradila, že vláda se z ní snaží udělat obětního beránka.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.