USA se nelíbí propojení mezi Íránem a Ruskem. Jde o ropu

Obchodní operace Moskvy umožňují podporovat Írán a zároveň poskytují peníze Sýrii.

Ministerstvo financí USA tvrdí, že Rusko provádí operace tak, aby podpořilo Írán a zároveň šly peníze do Sýrie, napsaly Financial Times (vydání 24/11/2018).

USA jsou rozhořčeny tím, že syrský obchodník překupuje íránskou ropu a peníze posílá na posílení režimu své země, to vše pod ochranou Ruska.

Mohamed Amer Alčvíkí využil svou ruskou firmu k tomu, aby transportoval íránskou ropu a podporoval íránské milice v Sýrii. Firmu kontroluje přímo ruské ministerstvo energetiky. Americké ministerstvo financí tvrdí, že celé schéma propojuje íránskou centrální banku, místní farmaceutickou firmu a ruskou banku.

Podle článku tato operace ukazuje na rozsah působení Ruska jak v podpoře Íránu, tak Sýrie, což je nakonec v zájmu všech zúčastněných stran.

Moskva podporou režimu Bašára Asada posílila své pozice a stane se významným regionálním aktérem. USA uvalily sankce na Alčvíkího i na další zainteresované. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo řekl, že USA nebudou tolerovat, aby se děly takové špinavé obchody, Íránu nebude dovoleno využívat mezinárodní finanční systém a destabilizovat region.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že sankce jsou pokusem očernit pomocné dodávky ropy do Sýrie, jejíž ozbrojené síly bojovaly proti teroristům celých osm let. Vypadá to jako výrok podporující teroristy, to chtějí USA?

Rusko se netají tím, že chce pomáhat Íránu s ropnými obchody navzdory americkým sankcím. Firma Promsyrioimport, která spolupracuje s Alčvíkím, obchoduje s íránskou ropou na tankerech, které vypínají svůj elektronický identifikační systém.

Američtí vyšetřovatelé tvrdí, že platby jdou přes íránskou centrální banku a ruskou pobočku v Iránu až do firmy, kterou ovládá Alčvíkí v Moskvě. Když dorazí ropa, syrská centrální banka prý převádí peníze vojenským skupinám, včetně Hizboláhu. Ten podporuje Asadův režim od roku 2013 a netají se tím, že ho financuje Írán.

Írán poskytl Sýrii úvěrovou linku pro importy ve výši několika miliard dolarů.

Americké ministerstvo financí si míní posvítit i na evropské firmy, které umožnily průjezd Alčvíkího lodí přes Suez. Mezinárodní pojišťovatelé se mají vyhnout tankerům, které vezou ropu z Íránu do Sýrie.

Seznam ropných tankerů plujících do Sýrie zahrnuje i ruské lodě. Například MT Volga vyplula z ruské rafinérie v Samaře, doplula na Kypr do přístavu Limassol, kde se často odehrávají ropné dodávky, a následně do Sýrie.

Vládní syrský ekonom řekl, že americký tlak neuspěje. Mohamed Alčvíkí bude prostě nahrazen jiným obchodníkem nebo firmou a ani to nemusí být Syřané.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.