Velvyslankyně USA kritizovala polskou vládu kvůli svobodě médií

V dopise si americká velvyslankyně stěžovala na vládní zásady do svobody médií. Kromě toho varovala, že USA nebudou tolerovat zákon proti cizímu vlastnění médií.

Velvyslankyně USA v Polsku Georgetta Mosbacherová se dostala do sporu s polskou vládou ohledně svobody médií. V Polsku byl zveřejněn dopis velvyslankyně adresovaný premiérovi Mateuszi Morawieckému. Mosbacherová v něm varovala vládu před pokusy politicky ovlivňovat novináře televize TVN24, kterou vlastní americký Discovery Channel. Dopis byl zaslán také polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi a ministrovi vnitra Joachimu Brudźinskému. POLITICO poznamenává, že v oficiální korespondenci bylo několik chyb ve psaní jmen premiéra i ministra vnitra.

Celá kauza se týká reportáže televize TVN24 o tom, jak v polském lese slaví neonacisté narozeniny Adolfa Hitlera. Reportáž vyhrála cenu, účastnici oslav byli později zatčeni. Nicméně ministr vnitra Brudźinski a další členové strany Právo a spravedlnost obvinili reportéry, že událost sami zinscenovali, mělo se podle nich jednat o provokaci.

Americká velvyslankyně tyto výroky kritizovala s tím, že jde o útoky na novináře, kteří vykonávají svou práci v rámci polské demokracie. Nejde o první veřejné vystoupení Mosbacherové na téma médií. V pondělí polskou vládu varovala před pokusy vydat zákon, který by v Polsku zakazoval cizí vlastnictví médií, Washington by něco takové netoleroval.

Vládní strana PiS a její podporovatelé kritizují média, která se vůči nim nevyjadřují příznivě, vadí jim také, že některá média jsou v německém vlastnictví, terčem kritiky se stal i postoj velvyslankyně USA. Už minulý rok udělil státní regulátor médií televizi TVN24 pokutu 350 tisíc euro za zaujaté zpravodajství, po zásahu amerického ministerstva zahraničí však od ní ustoupil.

Polsko se v zahraniční i bezpečností politice plně opírá o blízké vztahy s USA, ale význam vztahů s Washingtonem narostl i proto, že vztahy Polska s EU jsou, jak píše POLITICO, „hrozné“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.