Globální dluh je na vrcholu. Itálie je na tom líp, než se zdá

Nízký dluh není zárukou ekonomické stability a velikost dluhu neurčuje jeho udržitelnost.

Marcello Minenna pracuje jako analytik v italské komisi pro cenné papíry. Pro Social Europe rozebral italský dluh ve světovém kontextu.

Globální dluh se vyšplhal k novému rekordu 260 bilionů dolarů a poměr dluhu ke světovému produktu překročil poprvé hranici 320 %. 61 % činí soukromý dluh nefinančního sektoru a jen 23 % tvoří tolik démonizovaný dluh vlád.

Samotné USA emitovaly více než 30 % veřejného dluhu, za Trumpa tento proces zrychlil. Za americkým ministerstvem financí následuje Japonsko a Čína, pak s odstupem největší ekonomiky eurozóny. Kolem čínského dluhu je mnoho otazníků, protože tam opakovaně dochází k falšování statistik, tvrdí Minenna.

Historicky vzato roste zadlužení zemí, veřejné i soukromé, v čase, čím větší ekonomika, tím větší dluh. Takže velikost dluhu sama o sobě není dostatečným ukazatelem pro určení udržitelnosti dluhu. Nedá se ani říci, že nízký dluh je symbolem finanční stability.

Globální dluh v % HDP (2017), zdroj: Social Europe

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.