Je nová kniha Bernieho Sanderse volebním programem pro rok 2020?

Jen těsně se senátor Bernie Sanders neprosadil ve volebním souboji uvnitř Demokratické strany. Jeho nová kniha vyvolává spekulace o jeho možné další kandidatuře.

Je nová kniha Bernieho Sanderse „Where Do We Go From Here: Two Years in Resistence“ (Kam půjdeme: dva roky odporu) programem pro progresivní demokraty? Nebo je to program prezidentského uchazeče? Na to se ptá článek německé veřejnoprávní ARD.

Obojí je možné, říká Sanders. Nechce zatím vyloučit, že se bude znovu ucházet o prezidentský úřad. Musí ale dojít k rozhodnutí, že je opravdu tím nejsilnějším kandidátem, který dokáže Trumpa porazit.

Sanders v knize líčí, jak nejprve byla jeho „revoluce“ zesměšňována, ale dnes už je vidět, že Demokratickou stranu změnila. Dva jeho zásadní požadavky již byly hlavním proudem demokratů přijaty: z daní financované zdravotní pojištění pro všechny a zrušení studijních poplatků na státních univerzitách. Před Sandersem bylo obojí vnímáno jako „čirý socialismus“ a politicky v USA neprosaditelné.

Další požadavky uvedené v knize se týkají minimální mzdy 15 dolarů za hodinu, stejných platů pro muže a ženy a snížení cen léků. Miliony pracovníků nemohou uživit sebe a své rodiny z deseti dolarů na hodinu, říká Sanders. 30 milionů nemá žádné zdravotní pojištění a další miliony si nemohou dovolit předepsané léky.

V závěrečné kapitole Sanders píše, že je na čase „myslet ve velkém“ (think big). Není čas na nějaké zoufalství, nabádá Sanders, je třeba povstat a bránit se. Je třeba postavit se Trumpovu autoritářství, rasismu a sexismu, je třeba chránit základy naší demokracie před autoritářským prezidentem. Což zní jako pozvánka na další kandidaturu, myslí si článek ARD Tagesschau.

Sanders se ve svých 77 letech cítí silný. Byl potřetí zvolen do Kongresu, velkou většinou jako senátor za Vermont. Stačí to na další prezidentskou kandidaturu? V roce 2020 mu bude už 79 let – starý bílý muž ve federálním státě, kde téměř nežijí žádné „nebílé“ menšiny.

Ke Clintonové byl Sanders jediný protikandidát, ale v roce 2020 bude kandidátů hodně. A u menšin to nemá Sanders snadné, i když jeho kniha obsahuje kapitolu o Martinu Lutheru Kingovi. Sanders ale tvrdí, že pokud nastoupí ti, kteří budou sdílet jeho progresivní agendu, rád je podpoří. Možná Sandersovi bude více slušet role progresivního myslitele než Trumpova vyzyvatele, uzavírá článek.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – AFGE – Stand Up for Social Security Petition Press Conference, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65695065

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.