Trump jedná na úkor spojenců, řekl Macron před summitem G20

V rozhovoru pro argentinské noviny Macron neváhal a tvrdě kritizoval amerického prezidenta.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl v rozhovoru pro argentinský list La Nacion, že spojenectví USA a Francie je historické, ale také že prezident Donald Trump dělá nyní kroky, které byly na úkor jeho spojenců.

Macron zdůraznil, že právě v době krize je nutné bránit naše společné hodnoty, což závisí na multilateralismu a spolupráci.

Francouzský lídr také varoval před střetem mezi USA a Čínou s tím, že obchodní válka je „zničující pro všechny“. Macron zdůrazňoval význam jednoty EU. Nicméně sdělil také, že klimatická změna a obchod nyní představují dva velmi důležité body napětí. Podle Macrona je nutná reforma Světové obchodní organizace, bez ní prý mezinárodní summity riskují, že se stanou neužitečnými a dokonce kontraproduktivními. 11 zemí EU se tento víkend pokusilo o pokrok v otázce modernizování této organizace, a to ve snaze zpacifikovat USA. V případě klimatické změny Trump odstoupil od Pařížské dohody a dal najevo, že nebude ctít závazky Obamovy administrativy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.