Summit G20: velkolepý vztah s Merkelovou, Putin kreslí mapku a Erdogan jako náhrada Trumpa

Přečtěte si to nejdůležitější a nejzajímavější z proběhlého summitu G20 v Argentině.

Při summitech jako je G20 se obvykle uskutečňuje i řada bilaterálních schůzek. Německý list Die Welt přináší několik zajímavostí a záznamů z klíčových setkání.

Německá kancléřka Angela Merkelový se navzdory problémům s dopravou, které pak musela vysvětlovat ministryně obrany, dostavila včas na to, aby stihla jednání s prezidentem Vladimirem Putinem, čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, indickým premiérem Narendrou Modim i Donaldem Trumpem.

Trump si opět neodpustil své exaltované výroky, když uvedl, že má s Angelou Merkelovou „velkolepý vztah“. S Trumpem Merkelová probírala aktuální napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, ale také transatlantické obchodní napětí (viz také opakované Trumpovy výhrůžky o uvalení cel na automobily). Hovořilo se ovšem také o záměru USA vystoupit ze smlouvy INF (Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu).

Podařilo se schválit společné závěrečné prohlášení. Vzhledem k velké rozdílnosti u témat jako je migrace, obchod a ochrana klimatu byla zvoleny silně kompromisní formulace. Nicméně jako úspěch se považuje shoda na reformě WTO, která by měla zajišťovat lepší dodržování společných pravidel. Boj proti protekcionismu ale musel být z prohlášení kvůli USA vynechán. I tak je ale úspěch, že vůbec komuniké je, protože předchozí summit, tj. G7 tento rok a také APEC skončily bez závěrečného prohlášení.

Merkelová a Macron vyzvali ruského prezidenta, aby propustil ukrajinské námořníky. Merkelová s Putinem aktuální eskalaci probírala a uvedla, že zahraničně političtí poradci se sejdou ve formátu Normandie (Německo, Rusko, Ukrajina, Francie), aby probrali situaci v Azovském moři. Merkelová zdůraznila, že ukrajinská města musí mít volnou plavbu.

Putin si našel náhradu za zrušenou schůzku s Trumpem. Hovořil důkladně s tureckým prezidentem Erdoganem. Setkání bylo rozšířeno, protože bylo potřeba probrat řadu věcí ohledně Sýrie, sdělil Kreml.

Trumpa rozčílil překladatel a argentinskému hostiteli, prezidentu Macrimu řekl, že mu bez překladu rozumí líp než s tímhle překladem a položil sluchátka na zem.

Putin nakreslil Macronovi obrázek, v němž se mu snažil vysvětlit současné napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Oba dva prezidenti se setkali asi na dvacet minut. Putin namaloval, kudy jely ukrajinské lodě a to, že narušily ruské vody. Macron po Putinovi požadoval deeskalaci.

Japonský premiér Abe se vyslovil proti rostoucímu protekcionismu a obchodním překážkám. Při bilaterálních jednání s prezidenty USA a Číny znovu apeloval na otevřenost trhů. Ale souhlasil s reformou WTO. Abe se také vyslovil pro rozšíření Transpacifické dohody o volném obchodu, která nahradila původně vyjednávanou dohodu TPP. Absentují ovšem USA. Dohoda vstoupí v platnost na konci tohoto roku. Japonský premiér také doufá v uzavření dohody o volném obchodu, kterou vede Čína (RCEP). Takováto dohoda by pokrývala třetinu světového obchodu a téměř polovinu obyvatel světa. Jenže jsou tu velké spory u přístupu na trh a snížení cel.

Abe, vzhledem ke sporu mezi USA a Čínou, požadoval po čínském prezidentovi, aby odboural dotace pro čínský průmysl, chránil duševní vlastnictví a zabránil nucenému transferu technologií.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.