Kdo může za italský dluh?

Jak může EU zahájit proti Itálii proceduru za to, že prolomila poměr deficitu k HDP o více než 3 %, když návrh rozpočtu pro rok 2019 předpokládá poměr 2,4 %? Odpověď z EU je jasná.

EU zahájila proti Itálii procedurální postup kvůli nadměrnému dluhu, píše komentář italského listu Il Tiempo. Byla sepsána zpráva o 21 stránkách, z nichž však vyplývá, že se protesty EU netýkají aktuálního návrhu rozpočtu, ale výsledků z let 2016 a 2017, tedy z období vlády premiérů Mattea Renziho a Paola Gentiloniho. Klíčová pasáž dokumentu zní: „Na základě údajů a výhledů pro podzim 2018, zpracovaných Komisí, Itálie nedodržela parametr snížení státního dluhu v roce 2016 (gap 5,2 % HDP) a v roce 2017 (gap 6,6 % HDP).“ A dále: „V souhrnu je nesoulad Itálie s parametrem redukce státního dluhu v roce 2017 důkazem, že je zde nadměrný hospodářský deficit ve smyslu paktu o stabilitě a růstu, pokud uvážíme všechny faktory, které budou dále uvedeny. Kromě toho z plánů vlády a podle předpovědi Komise z podzimu 2018 vyplývá, že Itálie nedodrží parametr redukce dluhu v letech 2018 a 2019.“

Není jasné, jak může EU zahájit proti Itálii proceduru kvůli tomu, že prolomila poměr deficitu k HDP o více než 3 %, když návrh rozpočtu pro rok 2019 předpokládá poměr 2,4 %, který je o dost nižší než ona hranice? Odpověď eurobyrokratů zní, že je to sice pravda, ale proceduru kvůli příliš vysokému deficitu lze zahájit i proti zemím, které nedodržují pravidlo, že dluh nesmí přesáhnout 60 % HDP.  Itálie má nicméně již od okamžiku, kdy bylo zavedeno euro, dluh stále hodně nad 100 % HDP. Dvacet let to nikomu nevadilo a je zajímavé, že to začalo vadit právě teď, zvláště když podle předpovědi na rok 2019 bude průměrný dluh zemí eurové oblasti roven 85 % jejich HDP. Kromě Itálie má a bude mít ještě sedm zemí (Řecko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Belgie a Kypr) dluh vyšší, než 100 % HDP, a další tři země ho budou mít mezi 60 a 90 % HDP. Takže pravidlo porušuje 10 zemí, ale bude trestána pouze Itálie? A ještě ke všemu se zdůvodnění postupu EU opírá o velkou odchylku od pravidla o státním dluhu, k níž došlo ve dvou po sobě následujících letech 2016 a 2017, tedy v období vlád Renziho a Gentiloniho, takže PD (pozn. eurosocialisté) by měla místo srdceryvných apelů na svědomí vicepremiérů Mattea Salviniho (Liga) a Luigi di Maia (Hnutí pěti hvězd) být zticha, protože škody napáchali právě oni.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Pava – Own work, CC BY-SA 3.0 it, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19938404

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.