Summit OSN v Katovicích. Boj za lepší klima pokračuje

V rámci jednání summitu má vzniknout manuál, pravidla ke konkrétnímu prosazení Pařížské klimatické dohody.

Německá Tagesschau píše o summitu v Katovicích, kde se sejdou zástupci 200 zemí. Co se dá od summitu očekávat?

V polských Katovicích začala klimatická konference OSN. Přijeli zástupci z 200 zemí. Jednání mají trvat do 14. prosince a má vzniknout manuál – pravidla ke konkrétnímu prosazení Pařížské klimatické dohody. Mezinárodní společenství se shodlo na konci roku 2015 omezit oteplování planety.

Řada organizací bije na poplach, včetně například UNEP. Abychom zabránili katastrofálnímu oteplování planety, musí lidstvo jednat rychle a rozhodně. V roce 2017 se opět zvýšily emise skleníkových plynů.

Philip Drost z UNEP spočítal, jaký je rozdíl mezi tím, co je požadováno a mezi realitou. Musí se toho udělat třikrát víc.

I když ani to, co země v oslavované klimatické dohodě schválily, nestačí, aby se dosáhlo společně deklarovaného cíle. Tedy omezit nárůst teplot podstatně pod dva stupně. Dnes jsme někde kolem 3,2 stupně. A šance na to, že by v Katovicích došlo k novým příslibům, nejsou velké.

USA z toho odstoupily, Brazílie s novým prezidentem Bolsonarem půjde asi stejnou cestou. EU se nijak zvlášť k cílům nepřibližuje. Místo toho komisař pro klima navrhuje nezávazný daleký cíl – Evropa bude podle něj první velmocí, která do roku 2050 dosáhne čistých nulových emisí. EU by ale měla být schopna dát konkrétnější příslib.

I Německo má problémy splnit své závazky. Ministryně pro životní prostředí nevystoupí s plánem odchodu od uhlí. Kancléřka upřednostnila vnitřní politiku před zahraniční, jako většina vlád. Nejde o to být první, kdo se odhodlá k nějakém odchodu od uhlí, uvedla. Německo si přesto věří a ministryně Schulzová uvádí, že právě NSR ukáže, jak se může spojovat hospodářský úspěch a angažovaná ochrana klimatu.

Přesto očekávání od Katovic nejsou velká. Teplotní rekordy a sucho v řadě míst světa, teploty jdou stále nahoru a objevují se další extrémní jevy počasí, které odborníci spojují právě s klimatickou změnou. Ale téma jaksi není dost in, uzavírá Tagesschau.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.