Žluté vesty ve Francii: co dál?

V noci ze soboty na neděli ztratila policie kontrolu nad řadou míst v Paříži i v dalších městech.

Násilí a zoufalá snaha o řešení, tak komentuje rakouský Kurier nepokoje ve Francii.

Prezident Emmanuel Macron se zrovna přátelského přivítání po návratu ze summitu G20 nedočkal. Navštívil místa, kde došlo k nejsilnějším střetům mezi policisty a demonstranty a dočkal se i bučení. Setkal se s premiérem a ministrem vnitra a na stole byla dokonce možnost vyhlášení výjimečného stavu.

Macron prý pověřil svého ministra vnitra, aby vypracoval strategii, jak čelit mobilním skupinám hnutí „žlutých vest“. Trestné činy se budou vyšetřovat, ale Macron se zřejmě sejde a bude vyjednávat s opozicí i se „žlutými vestami“. Jenže hnutí, informuje Kurier, se prý nebylo schopno usnést ani na základních požadavcích, natož pak na tom, kdo by měl za ně jednání vést.

Protestujícím to ovšem nebrání v aktivitě, žluté vesty pokračovaly v akcích i v neděli a došlo k dalším blokádám a střetům.

V noci ze soboty na neděli ztratila policie kontrolu nad řadou míst v Paříži i v dalších městech. Došlo nejen na stavbu barikád, ale i k rabování obchodů a zakládaní požárů, k útokům na policisty se sekerami v rukách.

Teprve později se ukázal celý rozsah událostí. Město Bordeaux je poměrně klidné, ale i tam došlo k tvrdým střetům, příznivci „žlutých vest“ se chtěli dostat do radnice. Ve střední Francii v městě Puy-en-Velay byla zapálena prefektura. V Marseille trvaly bitky a rabování dlouhé hodiny. Totéž v Saint Etienne, kde hořely i vánoční stánky. V Dijonu protestující, celkem jich bylo 6000, postavili barikády a poškodili vánoční dekoraci. V Nantes obsadili letiště. V některých místech byla napadána dálniční mýta, policejní stanice, daňové úřady i sídla Macronova hnutí En Marche!

Celkově se akcí účastnilo 136 000 lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.