Čínská obchodní reality šou

Americko-čínské jednání na summitu G20 v Argentině nebylo vyjednávání, byla to reality šou.

David Goldman pro Asia Times kritizuje Trumpa, že udělal chybu, když si ke sporům vybral právě Peking.

Už měsíc bylo jasné, že Trump a Si se v Buenos Aires dohodnou, že se dohodnou. Výhrůžky, námitky a náznaky byly součástí domluveného scénáře. V Buenos Aires neproběhlo vyjednávání, předvedli nám reality šou, tvrdí Goldman.

Až se prach usadí, USA a Čína budou mít smlouvu, která, předpovídá Goldman, Trumpovi dovolí nárokovat si vítězství a Čína se potichu stane hlavní světovou ekonomikou.

Co tedy nakonec obě strany přimělo vrátit se k jednáním?

Podle Goldmana Trump pochopil, že je v pozici, kdy může někomu useknout hlavu, ledaže napřed usekne tu vlastní. Kdyby Trump dodržel svou hrozbu uvalit cla na veškerý čínský import, což by zahrnovalo většinu amerických nákupů spotřební elektroniky, pak by dopad na rozpočty amerických domácností byl hodně tvrdý a rychlý. Takže Trump, který chce být zvolen podruhé, asi nebude riskovat recesi před rokem 2020.

Čína podle Goldmana pochopila, že Trump chce vypadat jako vítěz, a usoudila, že mu to dopřeje. Goldman navíc tvrdí, že tuto informaci má přímo od poradců čínské vlády. Číňané se domnívají, že mohou být trpěliví a soustředit se na růst produktivity a zvyšování příjmu na hlavu.

Podle čínského mínění se USA během 19. století nepokoušely přenášet svou vůli na ostatní země, až po druhé světové válce se začaly chovat jako velmoc. Čína zatím, do roku 2035, bude muset ve světových záležitostech hrát skromnější roli, pak ale bude mnohem silnější, spekuluje dále Goldman.

V Trumpově okolí i v současné administrativě se vyskytují lidé, kteří se domnívají, že obchodní válka poškodí Čínu tak moc, že destabilizuje Si Ťin-pchingovu vládu. Americký dlouhodobý konsenzus totiž předpokládal, že otevření čínské ekonomiky světu nevyhnutelně povede k demokratizaci. Když se to nestalo, ti samí lidé dnes tvrdí, že čínský systém musí zkolabovat vlastní vahou, neboť (jak jsou přesvědčeni) Američané jediní si počínají správně.

Bolton tohle bere vážně, to on prosazoval silnější podporu Tchaj-wanu proti pevnině. Jenže jasné vítězství Kuomintangu (strany, která se vyhýbá požadavkům na nezávislost a podporuje užší vztahy s pevninskou Čínou) v komunálních volbách jeho politiku vyřazuje ze hry.

Naopak Peking již prokazuje, že to myslí s dalším otevíráním vážně, Goldman uvádí příklad licence pro německou pojišťovací firmu Allianz. Je možné, že teď se všichni vrhnou do Číny a americké firmy určitě nebudou chtít stát opodál.

Goldman nabízí přehled problémů, které, dle jeho názoru, USA a Čína vyřeší během příštích 90 dnů:

  1. Větší americké exporty, zejména LNG, do Číny. Čína by mohla investovat do zpracování LNG na americkém západním pobřeží.
  2. Dohoda o duševním vlastnictví nadiktovaná Spojenými státy: Čína vyřeší krádeže technologií týkající se státních institucí a dovolí, aby došlo k soudnímu jednání mezi Apple a Qualcomm.
  3. Čínský trh se bude otevírat americkému obchodu a investicím.
  4. Čína opustí slogan „Made in China 2025“, investiční program bude pokračovat „potichu, bez reklamy“.

Nic z toho ale Spojeným státům v dlouhodobém horizontu výrazně neprospěje. Trump má chybné požadavky a Si mu vyhoví.

Čína vydává na výrobu polovodičů 50 mld. dolarů ročně, kdežto USA necelých 5 a jejich výroba, podle odborníků z oboru, může během pěti let skončit. Budou to asijské firmy, kdo bude ovládat klíčové nové technologie, včetně 5G připojení, které je zásadní pro internet věcí. Nejen Apple, na těchto technologiích pracují také Huawei a Samsung (Jižní Korea).

USA, tvrdí Goldman, neztrácejí půdu jen v polovodičích či jiné high-tech výrobě, ale i v designu.

Když byly Spojené státy opravdu „great“, tedy v 80. letech minulého století, výdaje na vývoj a výzkum (především na obranu a NASA) činily 1,2 % HDP, dneska je to jen 0,7 % HDP. A velká část rozpočtu na vědu a výzkum byla přesměrována na klimatickou změnu nebo „historické“ zbrojní systémy typu F-35.

Ve skutečnosti, uzavírá Goldman, nic nebrání Číně stát se do roku 2035 hlavní světovou ekonomikou, leda chybné kroky samotné Číny.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.