Trump: příští schůzka s Kimem zřejmě na začátku příštího roku

Americko-severokorejský summit dostává konkrétní obrysy a měl by se konat na začátku roku.

Americký prezident Donald Trump o víkendu uvedl, že se zřejmě setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v lednu či únoru. Trump při odletu ze summitu G20 z Argentiny znovu zopakoval, že má s Kimem velmi dobrý vztah.

V prohlášení po setkání s čínským prezidentem Trump uvedl, že se shodují na tom, že byl učiněn velký pokrok v otázce Severní Koreji. Viceprezident USA Pence uvedl, že ze schůzky musí vzejít konkrétní plán.

Pence se také postavil za pokračující používání sankcí proti Severní Koreji, dokud nebude dosaženo plné denuklearizace země.

Severní Korea byla tím, že USA nechtějí uvolnit sankce velmi rozčílená a uvedla, že může obnovit svůj jaderný program.

Odhaduje se, že Severní Korea provozuje asi 20 aktivních nepřiznaných raketových základen.

Severní Korea již jednala s regionálními mocnostmi v letech 1994 a 2005, ale jednání, která byla vedena výměnou zničení jaderného korejského programu za ekonomické a diplomatické výhody, byla přerušena. Reuters uvádí, že Pchjongjang tajně pokračoval v programu výroby zbraní hromadného ničení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.