Pompeo: Trump tvoří nový „liberální“ řád k zablokování Ruska, Číny a Íránu

Prezident Trump bude měnit poválečný systém na základě suverénních zemí, ne multilaterálních institucí.

Donald Trump slibuje vytvořit nový demokratický světový řád, v němž Washington bude posilovat nebo naopak opouštět mezinárodní smlouvy tak, aby zastavil „zlé aktéry“, tedy Rusko, Čínu a Írán.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo uvedl na konferenci Marshalova fondu v Německu, že Trump se nevzdává globálního vůdcovství, ale bude měnit poválečný systém – už ne na základě multilaterálních institucí, ale na principu suverénních zemí.

Pompeo přímo řekl, že „pomáháme zachovat, chránit a prosazovat otevřený, spravedlivý, transparentní a svobodný svět suverénních států“. Navíc si neodpustil výpad vůči Číně, když řekl, že to, jak Čína čerpá výhody ze současného systému vedeného USA, je příkladem „otráveného ovoce amerického ústupu“.

Zástupce čínského ministerstva zahraničí uvedl, že Pompeova slova neodpovídají „duchu setkání“ Trumpa se Si Ťin-pchingem. USA mávají vlajkou „America First“ a ohánějí se obuškem protekcionismu a unilateralismu, zatímco Čína je tím, kdo přispívá k multilateralismu, mezinárodním pravidlům a globálnímu ekonomickému rozvoji.

Pompeo, bývalý armádní důstojník, je považován za jestřába. Uvedl také, že Trump chce, aby MMF a Světová banka nefinancovaly země jako je Čína.

Pompeo, který se setkal jen s velmi zdvořilým potleskem, odmítl, že by Trump svými názory na klimatickou změnu či přístupem k obchodu i k dohodám o zbraních oslaboval Západ, podle Pompea mění světový liberální řád.

Ministr zahraničí USA se také střetl s EU, když zapochyboval o její odpovědnosti vůči občanům. Federica Mogheriniová odpovědná za zahraniční vztahy EU varovala před tím, aby se z vlády práva nestalo „právo džungle“.

Ministr zahraničí USA si také pochvaloval, že USA ukončují nebo znovu vyjednávají škodlivé a zastaralé smlouvy nebo jiné mezinárodní dohody, které neslouží jejich suverénním zájmům.

Pod tlakem z Washingtonu se očekávalo, že NATO uvede, že Rusko formálně porušuje dohody o jaderných zbraních, což by Trumpovi uvolnilo cestu ke stažení se z dohody.

Evropští spojenci NATO nechtějí, aby Trump odešel z dohody INF, která byla podepsána s Moskvou v roce 1987.

Přesto diplomaté očekávají, že se USA z dohody INF stáhnou v příštím roce a že formálně obviní Rusko z jejího porušování. Rusko porušení dohody odmítá.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.