Rusko ohrožuje novou dohodu OPEC+

Moskva odmítá snížení objemu těžby ropy v rámci skupiny OPEC+.

Novou dohodu OPEC+ o snížení těžby ropy ohrožuje pozice Moskvy, napsaly ruské noviny Nězavisimaja gazeta s odvoláním na Reuters. Ruská strana těžbu snížit nechce, zatímco kartel a další země by chtěly snížit těžbu o 1,3 milionů barelů za den a od Ruska se očekává snížení v hodnotě 250 až 300 tisíc barelů. Ruská strana je ochotna snížit objem těžby o půlku požadované částky, tedy o 140 tisíc barelů za den.

Otázka se týká třetího období platnosti dohody OPEC+. Rusko se ke kartelu spolu s dalšími zeměmi připojilo po roce 2016, kdy padly ceny ropy, aby koordinovalo kroky pro snížení těžby. Tehdy bylo orientačním číslem ke snížení těžby 1, 8 milionů barelů za den, Ruska se týkalo celkem 300 tisíc barelů za den. V polovině roku 2018 se ale cena ropy vyšplhala na 80 dolarů za barel, což naopak vedlo k rozhovorům o nutnosti zvýšit těžbu, a tím i příjmy. Skupina se pak ocitla pod tlakem USA, aby cenu ropy snížila.

Členové OPECu se sejdou ve čtvrtek ve Vídni a v pátek budou jednat s dalšími producenty ropy, tedy i s Ruskem, a to v kontextu snížení cen ropy, které souvisí nejen se slabostí a neklidem v globální ekonomice, ale i s navýšením těžby ve Spojených státech.

Prezident Vladimir Putin při tiskové konference v Argentině v rámci summitu G20 sdělil, že Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na pokračování dohody OPEC+, ale zatím se neshodly ohledně objemů těžby. Trhy tedy čekají na snížení cen ropy, otázkou ale je, o kolik se ceny sníží.

Hlavním tématem předběžných rozhovorů bylo snížení v rozsahu 3-3,5 % objemu v říjnu bez jakýchkoliv výjimek. Saúdský ministr energetiky také přiznal, že je zatím velmi předčasné mluvit o snížení těžby vzhledem k nejistotě kolem objemu snížení. Nejistota se ale netýká jenom objemů, jde o budoucnost celé struktury OPEC+. Na prvním místě se rozpadá sám OPEC, díky odchodu Kataru, který mohou následovat další členové. Jak naznačil ruský ministr energetiky Alexander Novak, pomalu se rodí myšlenka OPECu-2.

Ruské ropné společnosti zatím dávají najevo, že jsou připraveny reagovat na požadavek snížení objemu těžby ropy flexibilně, protože se na světový trh s ropou dívají strategicky.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.