USA daly Rusku lhůtu. Dopady na Evropu mohou být nedozírné

USA vyhrožují, že za 60 dnů odejdou ze smlouvy o jaderných zbraních středního doletu. To by mělo pro Evropu nedozírné následky, varuje Neue Zürcher Zeitung.

NATO poprvé Rusku formálně vytklo porušování dohody INF. Spojené státy nyní Rusku stanovily lhůtu 60 dnů. V Evropě vyvolalo oznámení Trumpa, že vypoví smlouvu INF s Ruskem, obavy a znepokojení. Prozatím ovšem 29 členských zemí NATO semknulo řady, píše NZZ.

Rusko dostalo poprvé formální výtku, že porušuje smlouvu INF. Tím se všichni „semkli“ za americkými výtkami. Rusko prý vývojem a umísťováním nových raket středního doletu dohodu porušuje.

Na nátlak Evropy, píše NZZ, nebyla smlouva vypovězena hned, ale Rusko dostalo lhůtu 60 dnů. Rusko má dokázat, že dohodu dodržuje. Generální tajemník NATO hovořil o „poslední šanci“ pro Rusko.

Dohoda INF byla uzavřena v roce 1987 mezi USA a tehdejším Sovětským svazem. USA od roku 2014 tvrdí, že Rusko porušuje smlouvu systémem SSC-8. USA ale nyní zasely pochybnosti i do evropských hlav, píše NZZ. Rusko ale porušení smlouvy odmítá.

Pokud by USA dohodu INF za 60 dnů vypověděly, pak by měla správně běžet šestiměsíční lhůta, v níž by se dále jednalo. Jenže Pompeo, americký ministr zahraničí, hovořil také o suspendování dohody, což by USA umožnilo okamžitě vyvíjet rakety středního doletu a také je umísťovat, tvrdí NZZ.

Není jasné, jak by reagovalo NATO. V nejlepším případě by byla smlouva nahrazena multilaterální dohodou, do níž by mohla být zahrnuta i Čína. Jinak přichází v úvahu umístění obranných systémů, nebo také raket středního doletu. Německý ministr zahraničí Maas ale zdůraznil, že Evropa chce zabránit růstu zbrojení. Nebo by se také mohly modernizovat raketové systémy v Evropě, spekuluje dále NZZ.

V souvislosti s americkou snahou vypovědět INF, měl Pompeo zásadní projev v německém Marshallově fondu. Zde hovořil o změně světového pořádku (psali jsme zde).

Situace je ale jiná než v případě Íránu, zdůrazňuje NZZ, protože to, že Rusko smlouvu porušuje, se prý uznává a podobně je tomu v případě Ukrajiny. Jens Stoltenberg uvedl, že Rusko ilegálně anektovalo Krym, pak ilegálně postavilo most a nyní chce ilegálně kontrolovat Azovské moře. NATO prý už rozšířilo své působení v Černém moři.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas přivítal to, že Rusko nechává lodě proplout Kerčským průlivem a dal najevo, že vzhledem k hovorům o záchraně smlouvy INF se země NATO chovají zdrženlivě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.