Trumpův poradce Bolton věděl o tom, že bude zatčena šéfka Huawei

Šéfka firmy Huawei Meng byla zatčena kvůli porušení íránských sankcí, které je dlouhodobým tématem mezi USA a Čínou.

Poradce pro národní bezpečnost John Bolton přiznal, že věděl, že šéfka firmy Huawei Meng Wan-čou bude zatčena před setkáním Si – Trump. Na tento zásadní detail upozorňují noviny Asia Times, protože zatčení Wan-čou v Kanadě se odehrálo ten stejný ten, kdy USA a Čína jednaly v Buenos Aires.

O zatčení se začalo hovořit až ve středu. Číňané o tom ale věděli dříve, než vydali prohlášení o tom, že obchodní jednání pokračují, takže zatčení nezabrzdilo další jednání, tvrdí Asia Times.

Meng byla zatčena kvůli porušení íránských sankcí, které je dlouhodobým tématem mezi USA a Čínou. Trumpova administrativa již předtím uvalila sankce na čínskou telekomunikační firmu ZTE: Trump nakonec povolil kvůli jednání s Čínou ohledně Severní Koreje. Je tedy možné, že zatčení Meng bude dalším „trumfem“ ve vyjednávání mezi USA a Čínou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.