Čína slibuje ochranu svým občanům v zahraničí

Jedná se o důsledek zatčení čínské manažerky v Kanadě na základě požadavku Spojených států.

Čínský ministr zahraničí Wang I slíbil, že se Čína bude všemi silami snažit o ochranu čínských občanů v zahraničí. Slova padla na konferenci v Šanghaji v souvislosti se zatčením vysoké manažerky firmy Huawei Meng Wan-čou v Kanadě.

Mezitím došlo v Číně k zatčení bývalého kanadského diplomata, ale není jasné, zda má věc nějakou souvislost s případem Mengové, o důvodech se zatím spekuluje. Nicméně dohady kvůli zatčení představitelky Huaweie pokračují a nervozita ohledně osudu plánovaných obchodních jednání mezi USA a Čínou stoupá. Prezidenti Trump a Si se na nich dohodli v den zatčení Mengové v Kanadě.

Čínský vicepremiér Liu He sdělil, že o nastávajících obchodních jednáních hovořil s ministrem financí USA Stevenem Mnuchinem a reprezentantem pro obchod Robertem Lighthizerem. Detaily nejsou známy. Obě vlády se snaží, aby bylo zatčení Mengové odděleno od obchodních jednání.

Jednání u kanadského soudu pokračovalo i v úterý, aniž by bylo jasné, zda bude čínská prominentka propuštěna na kauci. Obžaloba požaduje, aby kauce byla spojena s domácím vězením.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.