Odliv kapitálu z Ruska v roce 2018 bude rekordní

Centrální banka však ve výhledu na rok 2019 očekává značné zlepšení.

Ruská centrální banka přinesla jednu špatnou a jednu dobrou zprávu. Podle předběžných odhadů banky byl odliv kapitálu z Ruska od ledna do listopadu letošního roku 3,3 x vyšší než za stejnou dobu v roce 2017. Podle údajů centrální banky činil za 11 měsíců letošního roku 58,5 miliard dolarů. Za stejné období minulého roku se jednalo dle vyjádření banky jen o 17,7 miliard dolarů.

Už v říjnu letošního roku centrální banka zhoršila celkový výhled odlivu kapitálu ze země v roce 2018 z předpokládaných 55 na 66 miliard dolarů. Odliv kapitálu je indikátorem situace ruského podnikatelského prostředí a vysvětluje nedostatečné investice v ruské ekonomice.

Nicméně výhled na rok 2019 je podle centrální banky optimističtější. Nyní očekává, že v roce 2019 bude odliv kapitálu dělat 25 miliard dolarů namísto dříve odhadovaných 27 miliard.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.