V Belgii se rozpadla vláda kvůli migraci

Belgie přišla o víkendu o menšinovou vládu, která měla zemi dovést ke květnovým volbám. Důvodem byla otázka migračního paktu.

Premiéra připravil o parlamentní většinu migrační pakt OSN, napsal pondělní POLITICO o situaci v Belgii.

Belgický premiér Charles Michel musel rychle přeskládat vládu, aby se vyhnout kolapsu. Jeho spojenectví v vlámskými nacionalisty se rozpadlo kvůli migračnímu paktu.

Belgický král dovolil Michelovi změnit svou vládu, která již nebude obsahovat Novou vlámskou alianci. Tato strana měla zásadní připomínky k migračnímu paktu OSN a koalice se v sobotu večer rozpadla. Předseda vlády nahradil ministra vnitra a ministra pro azyl a migraci, kteří byli právě z Nové vlámské aliance. Nový ministr De Block už urychleně ohlásil, že bude likvidovat politické kroky svého předchůdce, například měnit limit na žádosti o azyl.

Michel zůstane premiérem, ale není jasné, jak dlouho, protože bez vlámských nacionalistů nemá v parlamentu většinu. V květnu by Belgie měla mít regionální, federální i evropské volby.

Menšinová vláda by měla „poskytnout kontinuitu“ právě do květnových voleb. Rozhodně premiér nemá v úmyslu žádat o důvěru v parlamentu. Koalice se bude koncentrovat na ekonomiku, bezpečnost a klimatickou změnu.

Michel uvedl, že bude reprezentovat menšinovou vládu, se kterou ovšem odletí do Marakéše na podpis migračního paktu.

Vicepremiér belgické vlády dodal, že chtějí provozovat pevnou, ale humánní migrační politiku. Zdůraznil, že nikdo ve vládě nechce provozovat politiku otevřených hranic.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.