Putin agentem Stasi?

Šéf německé agentury pro správu dokumentů Stasi vysvětluje, jakou úlohu mohla mít nově objevená „legitka“ Stasi pro Putina.

Objevení Putinovy identifikační karty východoněmecké Stasi nutně neznamená, že by pro tuto nechvalně známou agenturu Putin pracoval, píše Deutsche Welle.

Němečtí výzkumníci identifikační průkaz nalezli v archivech a je z doby, kdy Putin působil na oddělení KGB ve východoněmeckých Drážďanech. Ředitel Agentury pro uchování dokumentů Stasi Kondrad Felber sdělil, že k objevu došlo v souvislosti s tím, že si média vyžádala jiné dokumenty z archivu. Podle Felbera tato karta umožňovala Putinovi jednoduchý přístup do úřadu východoněmecké tajné policie. Neznamenal ale automaticky, že by pro Stasi pracoval. Průkaz ale mohl Putinovi zjednodušit rekrutování německých agentů pro KGB. Putin pracoval pro pobočku sovětské KGB v Drážďanech mezi roky 1985-1989. Zde se stal také svědkem konce východoněmeckého režimu na podzim roku 1989.

Ilustrační foto: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (www.kremlin.ru)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.