S uprchlickým paktem to mají pravicové strany těžké

Další dohoda OSN o uprchlících zatím nebyla politicky debatována a odpor vůči ní je malý.

Německý list Die Welt informuje, že vedle migračního paktu  je tu ještě druhá dohoda, tzv. globální pakt pro uprchlíky. O co v něm jde? Die Welt píše, že na rozdíl od migračního paktu zatím v německém Bundestagu žádná debata neproběhla.

Vedle sporného migrační paktu je tu druhá smlouva OSN. Nejde v ní o migranty, ale o uznané uprchlíky, tedy ty, kteří podle stávajícího práva utíkají před válkou, politickým pronásledováním nebo porušováním lidských práv. Globální pakt pro uprchlíky by měl být přijat 17. prosince na Valném shromáždění OSN.

Zatím je klid, odpor je malý, píše Die Welt. Před třemi týdny hlasovaly všechny členské země OSN, kromě USA, pro.

Hlavním cílem (dohoda není právně závazná) je „vyvážené rozdělení odpovědnosti a zátěže“ mezi více zemí, které by pomohlo zemím s vysokým počtem uprchlíků, což jsou Turecko, Libanon a Pákistán.

Tři hlavní body zdůrazňuje Die Welt:

  • Uznaní uchazeči o azyl mají dostat pomoc, aby se bezpečně a v dobrých podmínkách mohli vrátit do mateřské země.
  • Přijímající země mají dostat více financí, aby se o lidi mohly lépe postarat. Dokument obsahuje doporučení pro mezinárodní standardy, jde o to „postavit uprchlíky na vlastní nohy.“, aby nebyli závislí na humanitární pomoci.
  • Vybraní uprchlíci, např. těžce nemocní, by měli být přesídleni do bezpečných třetích zemí, každá země se může svobodně rozhodnout, zda je přijme a kolik. Podle údajů UNHCR se to teoreticky týká 1,2 milionů lidí, přesídlování jde zatím hodně pomalu, posledních údajů jde o pouhých 41 tisíc lidí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.