USA jsou pro uhlí

Na katovické konferenci o klimatu ukázaly Spojené státy, jaké jsou jejich nové energetické priority.

Jednání o klimatu v polských Katovicích odhalilo, jak si USA nově představují své energetické priority, píší noviny Financial Times (vydání 11/12/2018). Američtí představitelé hovořili o energetické renesanci, především o frakování, a chlubili se, že USA jsou největším producentem ropy a zemního plynu na světě (sečteno dohromady).

Americký prezident Donald Trump se znovu pustil do Pařížské klimatické dohody. Je prý na čase skoncovat se směšnou a extrémně drahou Pařížskou dohodou a vrátit lidem peníze ve formě nižších daní.

Obojí ukazuje, jak dramaticky USA změnily po nástupu Donalda Trumpa postoj ke klimatické změně. Je to jen tři roky, kdy Obama loboval za Pařížskou dohodu a summit v Katovicích má ukázat konkrétní cestu k jejímu plnění. Stejný postoj jako USA zastává také Austrálie, která velebila těžbu uhlí.

Ne všichni jsou ale spokojeni s tím, že se USA z dohody stáhnou. Protože to formálně mohou udělat až v roce 2020, bývalí Obamovi úředníci se snaží najít do té doby cestu, jak by se USA do dohody znovu začlenily.

Tyto konfliktní názory mezi energetickou a klimatickou politikou v USA jsou stále patrnější.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.