Kosovo varuje Brusel před nestabilitou na Balkánu

Premiér Kosova tvrdí, že členství v EU by podpořilo mír na západním Balkánu a frustrovalo Rusko.

Kosovský premiér tvrdí, že členství jeho země v EU by podpořilo mír a frustrovalo Rusko, napsaly noviny Financial Times (vydání 11/12/2018).

Kosovský premiér chce, aby Brusel bral aspirace Kosova vážně a vyvaroval se další nestability na Balkáně. Ramuš Haradinaj obvinil Srbsko, že koná v ruském zájmu a destabilizuje region. Haradinaj vyjádřil vděčnost, že EU dala Kosovu „jízdní řád“, ale zároveň si stěžoval, že lídři EU nedostatečně reagovali na kosovské stížnosti ohledně chování Srbska.

Kosovský premiér tvrdí, že všechno, co Srbsko dělá, je proti zájmům EU stabilizovat západní Balkán, ale hlavně je to v zájmu Ruska, které chce vytvořit chaos v regionu.

Tyto Haradinajovy komentáře jsou součástí zvýšeného napětí mezi Kosovem a Srbskem, například kosovský parlament hlasoval pro vytvoření regulérní armády. Kosovo uvalilo 100 % cla na zboží ze Srbska poté, co Srbsko odmítlo uznat jeho členství v Interpolu. Haradinaj uvedl, že cla budou odstraněna jen tehdy, když Srbsko plně uzná nezávislost Kosova.

Více než 110 zemí uznalo Kosovo, ale Srbsko, Rusko a Čína spolu s pěti členy EU nikoliv. Bělehrad trvá na tom, že žádná dohoda, jejíž bude stranou,  nebude nikdy obsahovat uznání státu Kosovo. Haradinaj na to řekl, že Srbsko podkopává šanci Kosova stát se členem EU.

Představitelka EU pro zahraniční vztahy Federica Mogheriniová vyzvala Prištinu k okamžitému zrušení cel, protože odporují dohodě o volném obchodu, jejímiž členy jsou aspiranti na členství v EU na Balkáně. Haradinaj dál spustil lamentaci nad tím, že ani Srbsko nedodržuje dohodu o volném obchodu a neplní podmínky bruselské dohody.

Cla ovšem podpořila popularitu kosovského premiéra, je nyní silnější i ve sporu s prezidentem Hašim Thacim. Jde o to, že Priština by měla vrátit část svého území Srbsku výměnou za určitou míru uznání a členství v OSN. Haradinaj ale řekl, že představa změny hranic a teritoria je hrozbou pro celý region.

Vzhledem k napětí je nepravděpodobné, že by došlo k dohodě. Srbové už ohlásili, že pokud Kosovo vytvoří armádu, bude vojenská odpověď jednou z možností.

Většina obyvatel Kosova si přeje členství v EU, ale jsou frustrováni tím, že nemohou cestovat do zemí Schengenu bez víz. Zástupci EU hovoří o tom, že realisticky by bezvízový styk mohl být možný od roku 2020.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.