Kosovo si schválilo novou armádu, navzdory srbskému odporu a kritice NATO

Přes protesty z NATO a sousedního Srbska si Kosovo odhlasovalo vlastní armádu. Kritici mluví o destabilizaci regionu. USA krok přivítaly.

Kosovský parlament se rozhodl podpořit armádu o 5000 mužů, i když Srbsko varovalo, že tento krok by mohl vést k vojenské intervenci Bělehradu, informoval v pátek Reuters.K tématu čtěte také náš další článek zde.

Krok byl pojmenován jako historický ze strany USA, ovšem NATO ho kritizovalo jako něco, co rozhodně snížení napětí mezi Kosovem a Srbskem nepomůže.

Hlasování bylo blokováno menšinou srbských zástupců. Kosovská ústava předpokládá národní armádu. Srbsko velmi silně proti kroku protestuje a varuje, že kosovská armáda má potenciál destabilizovat celý západní Balkán.

Srbští politici se obávají, že armáda může být využita k tomu, aby z Kosova byli vyhnáni Srbové. Kosovští Albánci spoléhají na EU a USA pro rozvoj malé a chudé balkánské země, píše Reuters.

Mírová mise NATO v Kosovu má 4000 mužů. Analytici se domnívají, že srbská reakce proti Kosovu není pravděpodobná, vzhledem k tomu, že země chce vstoupit do EU.

Nová legislativa povede k tomu, že Kosovo založí ministerstvo obrany a budoucí armáda bude mít 5000 aktivních vojáků a 3000 rezervních sil. Celý proces bude trvat deset let.

Největším spojencem Kosova jsou USA, které krok označily za historický a slíbily mu plnou podporu. Nicméně generální tajemník NATO Stoltenberg uvedl, že vytvoření kosovské armády jde proti radám spojenců NATO a může zatížit budoucí integraci Kosova.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.