Východní Evropa má problém s virem HIV

Statistiky ukazují na vysoký počet nově nakažených virem HIV v Rusku, na Ukrajině, v Bělorusku anebo v Moldavsku.

Jak ukazuje infografika, zpracovaná dle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO), je počet infikovaných virem HIV obzvláště vysoký ve východní Evropě, zejména v Rusku, kde připadalo v roce 2017 na 100 000 obyvatel 71,1 nově infikovaných, následuje Ukrajina s 37 případy. V Německu se v loňském roce infikovalo virem HIV 2700 osob.

Infografik: Osteuropa hat ein HIV-Problem | Statista

Více infografiky Statista

V Rusku se hovoří o epidemii AIDS. V téměř žádné jiné oblasti světa se počet nově infikovaných nezvyšuje v takovém rozsahu jako v Rusku. Pokud jsou kondomy, terapie substituční léčby a vzdělávací a preventivní programy celosvětově účinné jako prostředek proti šíření syndromu imunodeficience, tak v Rusku sází na lásku, věrnost a církevní morální hodnoty v boji proti šíření této nemoci.

Přibližně 53 % lidí infikovaných virem HIV v Rusku pochází z drogového prostředí – to je neobvykle vysoký poměr. Důvodem je především skutečnost, že Rusko je jedinou zemí, která zásadně odmítá substituční léčbu. Nevládní organizace, které používají mezinárodní dary k tomu, aby se pokusily vyvrátit důvody státu, jsou hanobeny jako zahraniční agenti, čímž ztrácejí důvěryhodnost a podporu u ruského obyvatelstva.

Závažnou situaci v Rusku zmiňovala i česká média zdezde.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.