Kvantitativní uvolňování úspěchy nepřineslo

Klíčové indikátory eurozóny nejsou lepší, než když program stimulu před několika lety začínal.

Jana Randow píše pro Bloomberg vyhodnocení programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Klíčové indikátory eurozóny nejsou lepší, než když program začínal. Nebezpečí deflace bylo zažehnáno, ale růst cen je slabý.

Guvernér ECB Mario Draghi si vybral zvláštní načasování pro ukončení programu kvantitativního uvolňování, tvrdí Jana Randow pro Bloomberg. Je zřejmé, že řada klíčových ukazatelů je horší než když program za 2,6 bilionů euro začínal.

Guvernér ECB tvrdí, že kvantitativní uvolňování zabránilo deflaci, cenové tlaky jsou stejné jako v polovině roku 2015 (v odkazu na Bloomberg se čtenář může seznámit s grafy řadou indikátorů, například ekonomický růst, ukazatele důvěry či jádrová inflace).

Draghi obdržel dotaz, zda měl program úspěch, ale uvedl, že plnohodnotné hodnocení ještě přijde. Tvrdí, že kvantitativní uvolňování bylo jediným motorem oživení. ECB už v červnu oznámila, že ke konci tohoto roku bude kvantitativní uvolňování ukončeno a že přidá 1,9 procentního bodu k HDP i k inflaci v rozmezí let 2016-2020.

Erik Norland, kterého článek cituje, tvrdí, že příspěvek k růstu je někde kolem nuly – jasným důkazem podle něho je to, že se nic nestalo, když banka snížila tempo nákupu. Výzkum Banky pro mezinárodní platby ukazuje, že dopady se snižují v čase. ECB se stala důležitou na finančních trzích, v určitých regionech začal být „nedostatek dluhu“.

Kvantitativní uvolňování v eurozóně přišlo pozdě, program začal vlastně tehdy, když ho americký FED ukončoval. Řada členů eurozóny byla tvrdě proti programu, protože tvrdila, že vlády tak jen odkládají své fiskální a ekonomické reformy.

K nejtvrdším kritikům patří Weidmann, nepřekvapivě německý zástupce.

Jenže ECB se sice dohodla jednomyslně na ukončení kvantitativního uvolňování, ale zároveň uvedla, že rizika se navyšují, především kvůli protekcionismu, sporu s Itálií a volatilitě na finančních trzích.

ECB ale očividně sama svá varování nebere vážně, tvrdí pro Bloomberg Florian Hense, když navzdory zhoršujícímu se výhledu, trvá na ukončení programu. Jedním z faktorů rozhodnutí mohl být nedostatek německých dluhopisů.

Takže kvantitativní uvolňování je ze hry. Pozornost se přesouvá k alternativním monetárním opatřením. Hlavním kandidátem jsou dlouhodobé úvěry pro banky, které zmínil krátce na tiskové konferenci i guvernér Draghi.


Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.