Další britské referendum o odchodu z EU?

Podle informací britských médií není možnost druhého referenda o setrvání nebo odchodu z EU zcela mimo hru.

Nedělní vydání novin Sunday Times tvrdí, že se v britské vládě, pod tlakem dohody o Brexitu, zvažuje možnost nového referenda o členství Velké Británie v EU, píše POLITICO.

David Lidington a Gavin Barwell, oba blízcí premiérce Therese Mayové, o možnosti dalšího referenda hovořili s poslanci za Labouristickou stranu a dalšími ministry vlády. Podle Guardianu jiní konzervativní poslanci požádali premiérku, aby svým poslancům umožnila „volné hlasování“ o novém plebiscitu, nebo právo volit nikoliv podle stranické linie, ale dle přesvědčení.

Podle nepotvrzených zpráv se tlak na Mayovou, která nedokázala v rámci dohody o odchodu z EU prosadit ústupky ze strany EU, zvyšuje. Premiérka druhé referendum odmítá (a v pondělí tak učinila znovu -pozn.red.), ale média v Británii naznačují, že o této možnosti uvažuje v případě, že by se jí v britském parlamentu nepovedlo prosadit přijetí dohody s EU o odchodu Velké Británie. V neděli se Mayová opět nechala slyšet, že ti, kdo požadují druhé referendum, tak činí pod vlivem vlastních politických zájmů.

Lidové hlasování je podle informací médií ve hře jako jedna z možností, jak se se současnou krizí vyrovnat, a kromě plánu Mayové jsou tu i další možnosti – „žádná dohoda“, „norský model“ (Norway-style relationship) a druhé referendum. Přes ujišťování z úst například ministra zahraničí Jeremy Hunta panuje kolem Brexitu dál nejistota.

Pokud se Británii nepodaří do jara dosáhnout dohody, přestane platit celá řada mezinárodních dohod, například těch o cestování, které umožňují lidem i zboží pohybovat se napříč kontinentem bez omezení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.