Proč rej kolem Huawei

Milan Daniel se ptá, proč české strážní úřady lokajsky kopírují nepodložená tvrzení americké strany o nebezpečnosti čínských výrobků značky Huawei.

Čínská společnost Huawei Technologies se dostala v prvním pololetí letošního roku na celosvětově druhé místo v prodeji mobilních zařízení, když v prodejích překonala americkou firmu Apple a jen těsně zaostala za dosud vedoucím jihokorejským Samsungem.

Huawei se již léta pokouší proniknout na americký trh. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že se to firmě daří. Slibný vývoj zastavilo koncem roku 2013 nedoložené obvinění ze špionáže od amerických úřadů.  Proti mlze se ovšem nelze dost dobře bránit. Následné pokusy o návrat na americký trh nebyly příliš úspěšné – až koncem loňského roku se na veřejnost dostala informace, že společnost oficiálně oslovila zástupce amerických operátorů AT&T a Verizon a že jednání vypadají nečekaně slibně. Na čtyři roky starou aféru se zdánlivě zapomnělo. Na veletrhu CES, který se konal v Las Vegas počátkem tohoto roku, měl být společností a největším americkým operátorem AT&T představen model Huawei Mate 10 Pro, který se v USA měl stát bestsellerem.

To se ale nestalo. Z neznámých důvodů americký operátor ze společné prezentace přes noc vycouval. Americký Wall Street Journal, který o věci informoval, spekuloval o zásahu americké vlády. Jedním z dalších důvodů podle tohoto zdroje mohlo být, že může jít o kartelovou dohodu či o uplatnění principu „America first“.

Shrňme: firma Huawei je v důsledku své dravosti především největším konkurentem firmy Apple, která je jedním z mála světově konkurenceschopných výrobců se sídlem v USA. Podezření vůči Huawei nejsou podložena žádnými důkazy, což je ovšem výhoda, protože se s tím nedá bojovat.

Kdo může mít z očerňování nepohodlného konkurenta prospěch je zřejmé.

Je v této souvislosti pikantní, že společnost Apple v roce 2011 přiznala instalaci sledovacího programu Carrier IQ na svých výrobcích s iOS. Tento program umožňuje odesílání diagnostických dat. Nevzpomínám si ovšem, že by nějaký český strážní úřad v této souvislosti vydal nějaké varování. Zatímco v případě Huawei lokajsky spekulativní tvrzení americké strany kopíruje.

Huawei útočí na pozici č. 1, je prostě úspěšný, jeho produkty jsou velmi kvalitní, je o ně na trhu velký zájem a tak je nutno firmu podrazit všemi prostředky.

V případě společnost Apple ani jiných (nečínských, neruských) IT firem nejsou o možném zneužití informačních technologií ve prospěch americké vlády ze strany českých a kupodivu ani unijních úřadů žádné pochybnosti. Není divu, protože jde o spojence, kteří by získané informace nejspíš užili k umetení cesty k vyššímu stupni demokracie a našeho blahobytu.

Oficiální stanovisko Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) mluví o tom, že používání softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE představují bezpečnostní hrozbu. K vydání varování jej „vedly (jeho) poznatky včetně poznatků z činnosti bezpečnostních partnerů a také zjištění spojenců“. Bezelstně přiznává, že hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Tvrdí, že čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž „pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu.“

NÚKIB dále tvrdí, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru.

Ředitel úřadu Dušan Navrátil v závěru stanoviska vysvětluje, že napadení příslušného (informačního) systému (by) mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu (!!).

Čínská společnost ovšem tvrzení NÚKIB odmítla a požaduje důkazy. Se zájmem čekám na to, jak čeští kontráši zpřetrhají a na světlo Boží vytáhnou zločinné špionážní kulisítě.  Mohu-li skromně poradit, šel bych na to obráceně: čínským vyzvědačům bych špičkové české technologické postupy – například technologii opravy dálnic – podstrčil a tím bych ty nebezpečné komunisty dokonale paralyzoval.

Shrňme podruhé: bezpečnostní orgán „suverénního státu“ varuje na základě nijak neupřesněných poznatků z činnosti vlastní, svých partnerů a zjištění spojenců před katastrofou, budeme-li používat čínské mobily, tablety, počítače a IT vůbec.

Maně mne napadá, jaké hrůzy asi do svých počítačů vyráběných v Pardubicích a Kutné Hoře strká tchajwanská firma Foxconn a zda má NÚKIB tamní Číňany pod kontrolou. Nebo snad Foxconn podniká v jiném IT segmentu než Apple (chtěl jsem napsat „a třeba Motorola“, ale zpožděně zjišťuji, že tu už dávno koupilo úspěšnější čínské Lenovo…).

Partneři a spojenci zkrátka potřebují prodávat svoje méně atraktivní, nikoliv špičkové čínské zboží. To je ten kámen úrazu. Poznatky zjištěné prostřednictvím vlastního software i hardware samozřejmě využijí především k prospěchu našeho echt suverénního státu.

Pryč jsou ty časy, kdy platilo, že když v Moskvě pršelo, roztahovali v Praze jenom deštníky…

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.