Duma omezila zahraniční vlastnictví i pro zpravodajské agregáty v Rusku

Jedná se o stejné omezení vlastnického podílu (max. 20 %) jako v zákoně o médiích, nyní se dotkne i internetových zpravodajských platforem.

Ruská Státní Duma v úterý přijala v prvním čtení zákon, který omezuje vlastnické podíly cizinců ve zpravodajských agregátech v Rusku. Nově nebude moci zahraniční podíl přesahovat 20 %. Cizí stát, mezinárodní organizace, organizace pod jejich kontrolou, zahraniční právnická osoba, ruská právnická osoba s cizím vlastnickým podílem, občan cizího státu, občan bez občanství či ruský občan s dvojím občanstvím nemají právo vlastnit informační agregát v Rusku.

V případě porušení tohoto zákona může státní úřad Roskomnadzor podat žádost k ruskému soudu, aby omezil přístup k dané společnosti.

Jedná se o podobné úpravy jako v zákonu z roku 2016 týkající se ruských novin a médií. Nyní na ruském internetu působí celkem čtyři společnosti, které se považují za zpravodajské agregáty: Novosti Mail.ru, SMI2, Yandex.Novosti a Rambler/novosti.

Společnost Yandex už zákon komentovala s tím, že tento krok může vést k uzavření tohoto typu služeb.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.