Obří skandál v německém Spiegelu. Oceňovaný novinář si ve velkém vymýšlel

Oceňovaný novinář prestižního německého týdeníku Spiegel si falšoval a vymýšlel svoje reportáže, a to celé roky.

Novinář Claas Relotius byl vítězem německé ceny pro novináře roku. Nyní ovšem přiznal, že ve velkém podváděl. Týdeník Spiegel uvedly, že skandál je nejhorším obdobím ve 70-leté historii vlivného německého média. Informovaly o tom Deutsche Welle.

Týdeník Spiegel musel přiznat, že jeho hvězdný reportér celé roky ve „velkém“ falšoval reportáže. 33letý novinář přitom získal nedávno cenu v kategorii „nejlepší reportáž“ za zprávu o mladém syrském chlapci.

Když podvody vyšly najevo, následovalo interní vyšetřování, novinář se následně přiznal, že podváděl a rezignoval. Vše vyšlo najevo až když Relotius spolupracoval na reportáži  o americko-mexické zdi s dalším novinářem Juanem Morenem, který vše odhalil.

Relotius přiznává, že měl hrozný strach ze selhání, a proto si vymýšlel citáty a manipuloval obsah článků. Tlak na něj rostl tím víc, čím více měl ocenění.

Relotius si vymýšlel citace, osobní detaily i scény na fiktivních místech a to celé roky. Otázkou potom je to, jak vnitřně fungoval týdeník Spiegel?

Také další média mohou být ovlivněna, protože tento Relotius pracoval jako freelancer pro řadu vydavatelů, německých i zahraničních. Články Relotiuse se věnovaly USA, například údajnému  zneužívání na Floridě, popravě v Texasu, či hraničním milicím v Arizoně. V roce 2014 získal cenu CNN jako novinář roku za článek o amerických věznicích. Není jasné, zda tento článek odpovídal realitě.

Ilustrační obrázek: Autor – neznámý, [Public domain], via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.