Výhled na další rok: Trump dostane od Saúdů cokoliv

Bílý dům pomohl korunnímu princi v případu zavraždění saúdského novináře a tím je v pozici chtít od Saúdské Arábie cokoliv.

Prezident Donald Trump se chová ohledně ropy velmi rozporně. Rok 2018 strávil tím, že obviňoval OPEC z vysokých cen ropy, prý nedodával na trh dost. Ve stejnou dobu ale celou situaci zhoršil uvalením exportních sankcí na Írán. V prosinci se pak OPEC a Rusko znovu dohodly na snížení těžby.

Reuters uvádí, že snížení těžby o 1,2 milionu barelů za den vyrovná navýšení Saúdské Arábie, Ruska a USA.

Odhady uvádí také Mezinárodní energetická agentura (IEA), která předpovídá poptávku a dochází k závěru, že OPEC stačí těžit asi 31,6 milionů barelů za den, aby vyrovnal trh. To je o 1,4 milionu barelů méně než v listopadu.

Jenže pak je tu Trump, který chce očividně z trhu dostat Írán a jeho 3 miliony barelů za den. Co pak s tím OPEC? V nejhorším případě bude nabídka omezená a ceny zase vystřelí vzhůru.

Americký prezident ovšem může doufat, že vše dopadne dobře. Liší se významně odhady nárůstu poptávky, IEA možná poněkud nadsazuje. USA se už těší na produkci surové ropy ve výši 12 milionů barelů. Ale to nejdůležitější je, že právě Trump je ve skvělé pozici nařídit saúdskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi (MbS), co má dělat.

Bílý dům pomohl korunnímu princi v případu zavraždění novináře Džamála Chasákdžího. Prezident nyní může svou výhodnou pozici využít pro výzvu k ukončení blokády Kataru, která trvá již 18 měsíců. Nebo dokonce k ukončení války v Jemenu, která stojí Saúdy 50 mld. dolarů ročně.

Největší vliv se ale týká ropy, protože právě tady může Trump trvat na tom, aby korunní princ odmítl snížení těžby OPEC. To by se Trumpovi moc hodilo a mohl by lépe vymáhat sankce proti Íránu.

Problémem zůstává americký Kongres, který se může rozhodnout potrestat MbS a Saúdy. Blíží se volební rok 2020, což znamená, že by v takovém případě musel být zaručen export íránské ropy a velcí importéři by dostali prodloužení výjimky. Trump by vypadal v takovém případě dosti nekonzistentně. Ale to je to poslední, co ho trápí.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.