Zvláštní demonstrace v Izraeli

V Izraeli došlo k bizarní situaci – proti vládě demonstruje devět jejích ministrů. Žádají tvrdší postup vůči Palestincům na Západním břehu Jordánu.

Něco takového se ještě v Izraeli nestalo, informuje ARD Tagesschau. Devět ministrů protestovalo proti vládě, jejímiž jsou členy, zúčastnili se dokonce i ministři Netanjahuovy strany Likud. Demonstranti požadovali tvrdší postup vůči Palestincům na území západního Jordánu.

Na demonstraci přišel i ministr školství Naftali Bennet, který je rivalem současného premiéra Benjamina Netanjahu. Pro izraelský rozhlas řekl, že „dnes se vyplatí být atentátníkem“, a to je potřeba změnit. Atentátníci musí znát důsledky, ještě před spácháním činu musí vědět, že jejich rodiče budou přesídleni a jejich dům bude zničen. Tvrdý postup je to jediné, co zbrání teroru, řekl ministr.

Akce se premiéru Netanjahuovi nelíbila ani trochu a zasedání kabinetu bylo velice napjaté.

Podle nového zákona by rodiny palestinských atentátníků měly být proti své vůli přesídleny.

Vláda se rozhodla pro dva zákony, které mají být jasnou odpovědí na útoky z minulého týdne. Jedním z nich je právě nucené přesídlení, které má fungovat jako odstrašující kolektivní trest.

Jenže státní zástupce Izraele návrhy odmítá, podle něj jsou protiústavní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.