Americká Pobřežní stráž odmítla účast na cvičení v Arktidě. V nouzi nechce pomoc Ruska

USA mají k dispozici jen dva ledoborce, z nich jenom jeden je funkční. Bez pomoci Ruska by se neobešly.

Americká Pobřežní stráž odmítla účast na cvičení v oblasti Arktidy, protože nemá dostatek fungujících ledoborců a musela by se spolehnout na pomoc Ruska, napsal list Business Insider. Přes oteplování jsou podmínky v této oblasti stále tvrdé a nutností je dostatek ledoborců. Moskva jich má, jako země s nejdelším arktickým pobřežím, desítky, zatímco USA mají jen dva, z nichž pouze jeden může operovat v Arktidě a v Antarktidě.

Podle vyjádření amerického admirála ve výslužbě Paula Zukunfta je ledoborec Polar Star 40 let starý a nelze se na něj během operací v oblasti Severní námořní cesty spolehnout. Vyslat ho do této oblasti by podle admirála znamenalo riskovat, že v případě technického selhání by museli požádat o pomoc Rusko. Druhý americký ledoborec Polar Sea dnes, podle slov amerického admirála, slouží díky svému technickému stavu jako zdroj náhradních dílů pro Polar Star, jichž je nedostatek.

Pobřežní stráž USA se už nějakou dobu snaží nahradit staré ledoborce novými. V roce 2016 podle Zukufta požádala o nové ledoborce, nicméně nakonec se pro ně ve fiskálním roce 2019 nenašlo požadovaných 750 milionů dolarů. Není jasné, zda se tato situace změní, protože priority zákonodárců jsou jinde, konkrétně u mexicko-americké hranice, nicméně velitel Pobřežní stráže byl na začátku prosince v této otázce mírně optimistický.

I tak by nebyla potřeba ruské podpory v oblasti arktického severu bezprecedentní. Zukunft uvedl příklad z roku 2012, kdy zamrzl aljašský přístav Nome a docházely mu zásoby ropy, „v té době jsme byli schopni požádat Rusko, aby poskytlo ledoborec-tanker, který, doprovázen lodí Pobřežní stráže Healy, zásoby v Nome doplnil“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.