Demokracie nesmí oněmět, apeloval německý prezident ve vánočním projevu

Steinmeier mluvil o tom, že demokracie potřebuje obojí – spory i kompromisy.

Vánoční poselství německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera bylo jasnou výzvou lidu: mluvte s lidmi, kteří nesdílejí váš názor. Prezident také varoval před stažením se „do svých bublin“. Demokracie potřebuje politický spor.

Německý prezident Steinmeier hovořil o „oněmění“ společnosti. Demokracie podle něj potřebuje politický spor a kompromis. Právě schopnost kompromisu je silou demokracie. Stěžoval si, že Němci spolu mluví stále méně a vzájemně se neposlouchají. Především sociální média jsou otrávena, tam je jen randál a dennodenní pobouření.

Lidé se stahují do svých bublin, kde si všichni myslí totéž. Steinmeier dodal, že je možné, že ti druzí nás rozčilují, ale platí to, že „patříme všichni do této země, nezávisle na původu, barvě kůže, světonázoru či oblíbeném mužstvu“.

Steinmeir varoval před tím, co se stane, když se společnost rozpadá, když jedna s druhou nemluví. Uvedl jako příklady barikády v Paříži, politické příkopy v USA, starosti Velké Británie, i zkoušky pro Evropu v Maďarsku, Itálii a jinde.

Vánoční výzva prezidenta proto říkala – mluvte s lidmi, kteří nesdílejí vaše názory. On sám to má jako předsevzetí do nového roku. Společnost „sama se sebou“ musí mluvit.

Musíme se naučit se hádat, naučit se vydržet ty rozdíly mezi námi. Vždy je možné se pohádat a znovu se dát dohromady. To známe z Vánoc s rodinou. Ale kdo vůbec nemluví a vůbec neposlouchá, není blíž k řešení. Být němý znamená stagnaci, míní německý prezident.

Steinmeier se i tak domnívá, že demokracie je v Německu silná. On jako prezident to zažívá každý den. Prezident zvlášť poděkoval těm, kteří byli na Štědrý den v práci.

Naše demokracie, zakončoval německý prezident, bude jen tak silná, jak silnou ji uděláme. Je stavěná na tom, že řekneme náš názor, že se pereme o své zájmy. A neustále nás vystavuje tomu nebezpečí, že i jiní mohou mít pravdu. Nakonec vyzval k důvěře vůči Německu, je to „naše země, naše demokracie,“ uvedl.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58337539

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.