Trump v Iráku: nemůžeme být světový policajt

USA nemohou už být světový policajt a „za hlupáky“, zaznělo z úst Donalda Trumpa při návštěvě Iráku. Z Iráku ale americká armáda zatím neodejde.

Americký prezident Donald Trump navštívil Irák a při této příležitosti potvrdil stažení amerických jednotek ze Sýrie, informuje ARD Tagesschau.

Trump při překvapivé návštěvě v Iráku hájil své rozhodnutí stáhnout americké jednotky ze Sýrie. Americké jednotky měly za úkol vyhnat „islámský stát“ ze svých vojenských bašt. Jejich úkolem ale není obnova syrského národa, řekl americký prezident.

Trump také řekl, že Spojené státy už nebudou za hlupáky. Před osmi lety jsme do Sýrie šli na tři měsíce a nestáhli jsme se, řekl Trump. Nyní děláme správnou věc, ukončíme to. USA nemohou už být světový policajt.

Nicméně stažení amerických vojsk z Iráku není v plánu, uvedl Trump. V Iráku je více než 5000 vojáků.

Trump nedávno oznámil stažení amerických jednotek ze Sýrie, připomíná Tagesschau, krátce na to rezignoval ministr obrany James Mattis. A v médiích se hovoří také o možném stažení z Afghánistánu. Stažení ze Sýrie bude mít dopad i na Irák. V zemi panuje nejistá politická a ekonomická situace, dochází k bombovým útokům i atentátům, které jsou obvykle připisovány Islámskému státu, uvádí článek dále.

Místní politici Trumpovu návštěvu kritizovali, například s tím, že se jedná o porušení suverenity země. Al-Saídí, který vede jeden z největších bloků v iráckém parlamentu, chce svolat naléhavé zasedání parlamentu k Trumpově návštěvě.

Trump se cestou do USA stavil v německém Ramsteinu. Spolu s první dámou tam uvítali americké vojáky, se kterými se následně zdravili a fotografovali.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.