Blíží se světová ekonomika k recesi?

Světové hospodářství vysílá smíšené signály. Přijde nová recese?

Colby Smith píše pro Financial Times o smíšených signálech ve světové ekonomice.

Ještě půl roku a budeme svědky nejdelší konjunktury v historii USA, píše úvodem Smith.

Hromada analytiků ale už vidí recesi, za vysokými ziskovými maržemi je utahující se monetární politika FEDu, která zdvihá úrokové sazby, i když inflační tlaky jsou velmi mírné. A fiskální stimul USA pomalu vyprchává. Jenže to není tak jednoduché, říká Smith, různá čísla vytvářejí hodně smíšené signály.

Existuje studie, zkoumající 120 různých recesí, která se snaží určit, jak poznat, zda to nejlepší je před námi, nebo už za námi. Pierra Lafourcade a Arend Kapteyn prozkoumali 120 různých recesí ve 40 zemích za posledních 40 let.

Takže, jaká data nám ukážou, jestli je před námi recese, nebo jestli naopak ještě konjunktura vydrží?

V současnosti se soukromá spotřeba v centrech Západu (tedy USA, eurozóně a Japonsku) nechová jako kdyby mělo být před recesí. Ani u vývoje investice nic nenapovídá tomu, že by přišel zlomový bod recese. U produktivity, dalšího významného indikátoru, je vývoj smíšený, v USA sice pomalu, ale roste, padá v Japonsku a eurozóně.

Na základě těchto dat Lafourcade říká, že jistota, že další recese přijde v roce 2020 „je příliš velká“. Jenže tu jsou i jiné indikátory, které vypadají méně optimisticky.

V USA klesají ceny domů, i prodeje aut. A lidé z firemního sektoru tvrdí, že právě to je znakem vyprchávající konjunktury. A samozřejmě oslabuje fiskální stimul. Trumpovo snížení daní vyprší svým efektem v příštím roce. A pak tu jsou oblíbené finanční signály, které naznačují, že „dobré časy pomalu mizí“.

Například efekt bohatství plynoucí z rostoucí ceny aktiv bývá dobrým indikátorem. Jak Smith pro FT ukazuje, čisté bohatství domácností k HDP dosahuje rekordů. Ale i tržní kapitalizace k HDP.

Koneckonců minulé recese byly způsobeny poruchami na finančních trzích, uzavírá Smith.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.